Elektrikli otomobilde yeni çağ: Mercedes-Benz DC

Elektrikli otomobilde yeni çağ: Mercedes-Benz DC

Mercedes-Benz’in sessiz ve sıfır karbondioksit emisyonuyla doğa dostu bir sürüş imkânı sağlayan yeni EQC modeli özgün tasarım çizgisiyle dikkat çekiyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Mercedes-Benz kullanıcı odaklı, elektrikli otomobil markası EQ’yu ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı. Kalite, güvenlik ve konfor gibi konulara sadık kalınarak geliştirilen EQC, elektrikli otomobillerin Mercedes-Benz’i konumunda olmayı hedefliyor. Araç yüksek mühendislik çözümleri sayesinde ürettiği 300 kW (408 BG) gücün sağlamış olduğu dinamik performansla birlikte NEDC normlarına göre yaklaşık 462 km’lik bir menzile imkân tanıyor.

PREMIUM TASARIM

Yeni EQC, bünyesinde barındırdığı kaslı ve gösterişli gövde orantılarıyla Crossover-SUV sınıfında yer alıyor. Geniş tavan ve yüksek omuz çizgisine sahip dar yan camlarla arkaya doğru eğimli tavan çizgisinin ortaya çıkarttığı coupé benzeri arka kısmıyla görsel olarak SUV ile SUV Coupé arasında bir görünüm sunuyor. Önden bakıldığında farları ve ızgarayı çevreleyen siyah panel dikkat çekiyor.

Premium elektrikli araç görünümüne öncülük eden Mercedes-Benz EQC, iç mekânda geniş ve aydınlık bir kabine, kaliteli malzemeye ve yüksek seviyede işçiliğe sahip.

Araçtaki gösterge paneli sürücü odaklı bir kokpit mimarisi ortaya koyarken, markanın karakteristik kanat profili sürücü bölgesinde kesintiye uğrayarak asimetrik bir görünüm sergiliyor. EQ’ya özel, standart olarak “Electric Art” iç mekân tasarım konseptiyle sunulan otomobil, arzu edilirse AMG iç ve dış mekân tasarım konseptleriyle de tercih edilebiliyor.

Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC - Kabin
Premium elektrikli araç görünümüne öncülük eden Mercedes-Benz EQC, iç mekânda geniş ve aydınlık bir kabine, kaliteli malzemeye ve yüksek seviyede işçiliğe sahip.

KOLAY VE HIZLI ŞARJ

EQC, tamamen yenilikçi değişken dört tekerlekten çekiş sistemiyle üretiliyor. Sistem her bir aksta birer adet olmak üzere toplam iki adet kompakt elektromotordan oluşuyor. EQC böylece dört tekerlekten çekişli bir aracın sürüş karakteristiğini sunabiliyor. Ön ve arka akstaki elektromotorlar toplam 300 kW (408 BG) güç ve 760 Nm tork üretiyorlar.

EQC’nin bataryası, alternatif akımı doğru akıma çeviren su soğutmalı bir dahili dönüştürücü sayesinde ev tipi prizden veya halka açık alanlarda şarj edilebiliyor.

Hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikada yaklaşık 462 km menzile kadar şarj olabilen EQC 400 4MATIC, araç fiyatına dahil olarak Mercedes-Benz marka Wallbox duvar tipi şarj ünitesi, sekiz yıl süresince 160 bin km’ye kadar batarya garantisi ve altı rutin bakım paketiyle birlikte sunuluyor.
İLETİŞİM: mercedes-benz.com.tr

Dergimizi okumak için Abonelik Sayfası‘ndan abone olabilir, Turkcell Dergilik ve Magzteruygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.