Sanat eseri tadında tasarım; Elegantiae

Sanat eseri tadında tasarım; Elegantiae

Benetti’nin eski iç mimarı İtalyan Leonardo Santi, Elegantiae adını taşıyan tasarımını, Mengi Yay Yat’ın yapım aşamasındaki bir Virtus 47m’sinde hayata geçiriyor.

İtalyan iç mimar Leonardo Santi, Benetti’yle uzun yıllar çalışan ve Design et Al. 2020 finalistliği dahil pek çok başarıya imza atan bir isim. Santi şu sıralarda, yapım aşamasındaki bir Virtus 47m’nin iç tasarımını yapmak için Mengi Yay Yat’la birlikte çalışıyor. Leonardo Santi Elegantiae, adını taşıyan projesine, tasarımdaki yaklaşımlara uygun bir şekilde Latince bir isim vermiş.

Tasarım, zarif ve derece modern bir görünüm yaratmak için değerli malzemelerle zenginleştirilmiş. Leonardo Santi’nin tarzı, ışık kullanımı, İtalyan mermeri bilgisi ve sanata olan tutkusuyla projenin ayrıntılarına yansıyor. Tasarımcı özellikle ışık kullanımına dikkat çekiyor ve ışıkların yoğunluğu değiştirilerek farklı senaryolar oluşturulabileceğini söylüyor.

Mengi Yay Virtus 47m
Leonardo Santi, tasarımında ışık oyunları kullanıyor.

Ana salonun merkezinde uzun led şerit ışıklar, daha kısa ışık bölümleriyle dönüşümlü olarak ortama modern ve dinamik bir etki katıyor. Işık sadece bir aydınlatma kaynağı olarak değil, aynı zamanda geometrik ve mimari bir unsur olarak kabul edilmelidir diyen tasarımcı konuyu şöyle açıklıyor: “Işığın şeklinin kendisi bir dekorasyondur ve bir ortamın tanımlanmasına yardımcı olur. Işıklar tasarımımın temel bir bileşenidir.”

Bu proje için özel olarak hazırlanan tavan lambalarıyla, ışıkların yoğunluğunu değiştirerek oturma odasının farklı alanlarını vurgulamak veya büyük pencerelerden giren doğal ışığa daha fazla yer vermek mümkün oluyor.

Virtus 47m
Virtus 47m’nin her alanı farklı dokunuşlarla bezenmiş.

Sanatın en zarif hali

“Bazı insanlar bir sanat eserinin tadını çıkarabilmek için bir müzeyi ziyaret etmek zorundalar ama Rönesans’ın beşiği Floransa’da doğduğum için sürekli sanatla iç içeydim.” diyen Leonardo Santi, sanat eserlerinin bir süper yatta da ideal bir yol arkadaşı olabileceğini fark etmiş.

Bu sebeple projeye bir sanat eseri gibi yaklaşan Santi, Michelangelo’nun da ünlü La Pietà’sı için seçtiği malzeme olan İtalya’nın ünlü Carrara mermerini kullanıyor. Elegantiae’de, bu değerli malzemenin iki çeşidi yoğun bir şekilde bulunuyor. Calacatta Oro, ortamı güzelleştirmek ve karakterize etmek için seçilirken, ana fuaye zemini ise zarif bir Cremo Delicato’yla dekore ediliyor.

Leonardo Santi Elegantiae
Elegantiae’de mermer dokunuşları büyük yer tutuyor.

Kumaşlar ve hafif ışık oyunlarla süslenmiş ahşap çerçeveli duvar panelleri, gemiye güzel sanat objeleri yerleştirmek için olanak sunuyor. Örneğin, tasarımcı, ana fuayede Matteo Pugliese tarafından imzalanmış bir heykel öneriyor. Elegantiae, müşterinin tercihlerine göre gelecekteki özelleştirmelere izin vermek için seçilen nötr bir renk paletine sahip.

Mengi Yay’ın 47 metrelik teknesinin yanı sıra Santi, bu yaz teslim edilmesi beklenen 48 metrelik bir Baglietto’nun iç tasarımı üzerinde de çalışıyor. leonardosantidesign.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.