Lüks gigayat Sailing Yacht A tutuklandı

Lüks gigayat Sailing Yacht A tutuklandı

Sailing Yacht A

Dünyanın en büyük özel yelkenli yatı olan Sailing Yacht A, kontrat ihlali iddialarının ardından Cebelitarık’ta alıkonuldu.

Tartışmalı şekilde inşa edilen rüzgâr destekli Sailing Yacht A, ödemelerle ilgili yaşanan sorun sebebiyle yasal bir sorunla karşı karşıya. Yat, üretici şirket Nobiskrug’tan 5 Şubat’ta sevk edildikten sonar Cebelitarık’a ulaştı. Şirketin kontrat ihlali suçlamalarını yapmasıyla da iki hafta sonra, polislerin gözetimi altına alındı.

Sailing Yacht A “şimdiye kadar inşa edilmiş en gelişmiş yelken destekli süper yat” olarak tanımlanıyor.

Tersane, 27 Ocak’ta ödenmesi gereken toplam 15.3 milyon euronun hala ödenmediğini iddia ediyor. Sailing Yacht A adına The Gibraltar Chronicle’a konuşan bir sözcü, bu tip sorunların bu nitelik ve ölçüdeki ısmarlama projelerde nadir olmadığını söyledi. Sözcü,“Sailing Yacht A’nin tutuklanma olayını Nobiskrug konumunda bir üretici için şaşırtıcı buluyoruz. Biz, Nobiskrug’un 5 Şubat’ta tekneyi memnuniyetle salmasının ardından konunun bir çözüme doğru ilerlediğini düşünüyorduk. Para, ertesi gün tartışmalar çözümlenene kadar yatın sahibi tarafından bir emanet hesabına yatırıldı.” dedi. Nobiskrug ise yorum almak için yapılan girişimlere cevap vermedi.

Gigayat Çılgınlığı” başlıklı özel incelememizi mart sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.