Mavi Nefes Projesi Van Gölü’nde

Mavi Nefes Projesi Van Gölü’nde

“Ahtapot 6” deniz süpürgesi, Garanti BBVA ve TURMEPA işbirliğinde gerçekleşen Mavi Nefes Projesi kapsamında Van Gölü’nde temizliğe başladı.

Garanti BBVA’nın 2021 yılında DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliğiyle deniz kirliliğini azaltmak ve önlemek amacıyla Marmara Denizi’nde başlattığı “Mavi Nefes Projesi” bu kez Van Gölü’ne uzandı. Göl ve çevresinde yaşanan kirlilikle baş etmek adına “Ahtapot 6” deniz süpürgesi 12 ay boyunca Van Gölü’nde faaliyet gösterecek.

Van Gölü’ndeki su kirliliğini azaltarak biyoçeşitliliğin korunmasına fayda sağlayacak olan Mavi Nefes Projesi ile birlikte bölge halkında çevre bilincinin artmasına da katkıda bulunmak hedefleniyor.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Mavi Nefes Projesi’nde. 21 Eylül 2021– 31 Mart 2023 tarihleri arasında deniz süpürgeleriyle Marmara Denizi’nden 132 bin 400 kg katı atık toplandı ve uygun olanlar geri dönüşüme kazandırıldı. Geçtiğimiz yaz, yat turizminin yaygın olduğu Adrasan’da deniz temizliği yaparak yaklaşık 2 ton sıvı atık topladık. Şimdi de Van Gölü’nde temizleme çalışmalarına destek oluyoruz.” dedi.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.