DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, İstanbul’da deniz dibi temizliği yaptı

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, İstanbul’da deniz dibi temizliği yaptı

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, denizlerin temizliği ve korunmasına dikkat çekmek için kapsamlı deniz dibi temizliği etkinliği düzenledi.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıldönümünü coşkuyla kutladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen kutlama programının bir parçası olarak, TURMEPA Beşiktaş’ta Boğaz’ın derin sularına dalarak deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.

TURMEPA, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği iş birliğiyle 1 Temmuz’da Beşiktaş’ta deniz dibi temizliği yaptı. Dalgıçlar tarafından kısa sürede çıkarılan çok sayıda atık, görenleri şaşırttı. Yelpaze, güneş gözlüğü, kablosuz kulaklık, onlarca cam şişe, metal parçaları, ev gereçleri ve sigara izmaritleri gibi çeşitli atıklar deniz dibinden toplandı. Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, basın ve halk tarafından büyük ilgi gördü. Etkinliğe katılanlar, TURMEPA yetkililerinden atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindi.

Etkinlik hakkında bilgi veren TURMEPA yetkilileri, “Türkiye’de 30 yıldır deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin önemi konusunda toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. Denizlerimiz yüzde 80 oranında karadan kirletiliyor. Bu rakamların azalması bizim elimizde, denizlerin ve doğanın geleceği için doğaya dost bir yaşam tarzının benimsenmesi gerekiyor. Plastiklerden ve atık yükünden arınmış sağlıklı bir gelecek için herkesi bireysel sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz. Bu, aldığımız iki nefesten birini sağlayan denizlerimize borcumuz” dedi.

Denizden çıkarılan atıklar, TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde sergilenerek denizlerin önemini anlatmak amacıyla kullanılacak.