Mavilerde 60 yıl

Mavilerde 60 yıl

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde devam eden, çağdaş Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Mustafa Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” sergisini ziyaret etmek için son günler. 11 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek sergide Pilevneli’nin fırçasından çıkan mavilikler Fenerbahçe’den Ege’ye uzanıyor.

Uzun sanat hayatı boyunca ürettiği yağlıboya-akrilik tuval resimleri, suluboya ve renkli gravür çalışmalarının yanı sıra cam, mozaik, vitray, seramik, ahşap, beton ve alüminyum gibi materyallerle sayısız mimari uygulamayı hayata geçiren Mustafa Pilevneli, görsel sanatların farklı dallarındaki eserleriyle görkemli bir dünya kuruyor.

Tuvalleri aracılığıyla sanatseverleri büyülü bir yolculuğa çıkaran usta sanatçı, bir eserinde devasa yüzeyleri boyarken, bir başka çalışmasında ufacık ahşap bir parça içinde kaybolacağınız kocaman bir dünyayı betimleyebiliyor.

Mavilerde 60 Yıl
Mavilerde 60 Yıl sergisi, 11 Aralık’a kadar görülebilir.

Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” sergisi İstanbul Levent’teki İş Kuleleri’nde bulunan Kibele Sanat Galerisi’nde sergilenmeye 22 Eylül’de başladı. Sergi 11 Aralık’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. Sergide Pilevneli’nin fırçasından, Fenerbahçe, Boğaz, Ege, bodrum manzaralarına uzanan mavilikler görülebiliyor.

Sergi için hazırlanan ve sergiyle aynı başlığı taşıyan kitapta Ömer Faruk Şerifoğlu, Pilevneli’nin son dönem resimlerinde mavi renge ağırlık vermesini, yaşamla ve kendisiyle iç hesaplaşması olarak yorumlayarak “Adeta şiiri çiziyor, boyuyor” ifadesini kullanıyor.

“Akriliği suluboyanın akıcı, spontan ve saydam özelliğine taşıyan Pilevneli, geniş tuşlar, duyarlı lekelerle doğanın yaşanmışlığını ustalıkla aktarıyor bu tuvallere. Ay ışığında, gökyüzünde balık ve bulutlarla kaynaşan doğayı bir düş adasına dönüştüren izlenimleri arasında Moda ve Fenerbahçe’nin sakız ağaçları, farklı mevsim ve saatlerde Tarihi Yarımada’nın karşı kıyıdan büyüleyici görüntüsü ve Çengelköy’de bir cami avlusundaki iri gövdeli çınarlar gibi İstanbul’un değişik semtlerinden görünümlerle kentin günden güne kaybolan güzelliklerini ölümsüzleştiriyor.

Pilevneli’nin son dönem resimlerinde, mavi rengin ağırlığı, yaşamla ve kendisiyle bir hesaplaşması görülüyor. Çoğu zaman şiir yazıyor, dahası şiiri çiziyor, boyuyor. Kimi zaman da izleyicisini yakalayıveriyor ansızın, mavinin derinliklerine götürüyor; iç hesaplaşmalarına ortak ediyor… Arınmanın hesaplaşmasına! İnsan emeği ve teknolojiden oluşan iki boyutlu yüzeyden bir üçüncü boyuta; renklerin, güzelliklerin, arınmışlığın dünyasına taşıyor izleyicisini…”

Mavilerde 60 Yıl
“Kâğıttaki resim, buruna adını veren ‘Fenerbahçe’ feneridir”

Sergi kataloğu için kaleme aldığı yazıda Sunay Akın ise “Birdirbir oynayan, ip atlayan arkadaşlarının uzağında bir çocuk yerde oturmuş, elinde kalemiyle o güne kadar hiç görmediği bir mimari yapıyı defterine çizmektedir. Öylesine büyülenmiştir ki karşısındaki masal kulesinden, kendisine yanaşan öğretmenini fark etmez bile… Kâğıttaki resim, buruna adını veren ‘Fenerbahçe’ feneridir, o gün yaptığı resim ise Pilevneli’nin anımsadığı ilk resmidir.” sözleriyle sanata yelken açan çocuk Pilevneli’nin düşlerini anlatmaktadır.

“Mavilerde 60 Yıl” sergisi 11 Aralık’a kadar, her gün 09.00-19.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Konser ve etkinlik günlerinde sergi, 20.30’a kadar ziyarete açık.

 

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.