NX 280 Exclusive Edition

NX 280 Exclusive Edition

NX 280 Exclusive Edition

Küçük boyuna rağmen etkileyici yaşam alanları ve performansıyla dikkat çeken NX 280 ile İstanbul Boğazı’nda seyre çıkıyoruz.

YAZI: Kadir Pirasoğlu FOTOĞRAFLAR: Osman Uğur

NX Boats, 2014 yılında Brezilya’nın Recife bölgesinde kurulmuş Güney Amerikalı bir tersane. NX Boats ile ilk kez şubat ayında CNR Avrasya Boat Show’da tanışıp modeli incelemiştik. Fakat deniz testi için teknenin suya indirilmesini ve havaların biraz iyileşmesini bekledik. NX Boats yeni bir marka olmasına rağmen yakaladığı ivmeyle büyüyen ve bugün 12 bin metrekarelik tesisinde yılda 220 adet tekne üretebilen bir tersane. 25 ile 38 feet arasındaki ürün gamını günübirlik, hafta sonu gezi ve su sporlarına yönelik modeller oluşturuyor. Tersane 2019 yılı sonunda 42 feet’lik yeni bir modeli de piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

VRG Yatçılık’ın 2018 yılından distribütörlüğünü alarak Türkiye’ye getirilmeye başladığı NX Boats’un ülkemizde satış ve pazarlama faaliyetlerini Canmarino Yatçılık yürütüyor. Fuarda dikkatimizi çeken bu güzel görünümlü tekneyle test seyrine çıkmak için Kalamış Marina’dayız.

NX 280 Exclusive-Edition interior

ETKİLEYİCİ YERLEŞİM

NX 280 ilk bakışta 8.60 metrelik boyuyla gözünüze küçük bir tekne gibi gelebilir fakat tekneye adım attığınızda bunun böyle olmadığını görüyorsunuz. 2.78 enindeki model, uzun ve keyifli zamanlar geçireceğiniz büyük ve etkileyici bir yüzme platformuna sahip. Burada hemen bir hatırlatma yapalım test seyrine çıktığımız model 2019’da yenilenerek NX 290 Exclusive Edition adını alıyor; teknenin iç donanımı aynı kalırken yeni yüzme platformu 40cm daha uzuyor.
Yüzme platformunun boyu uzun tutularak burası adeta bir keyif alanına dönüştürülmüş. Kıçta eviyeli bir barbekü yer alıyor. Portatif güneşlenme şemsiyesi sayesinde güneşli havalarda burada iki kişi rahatlıkla karşılıklı oturabilir. Ayrıca bu teknede ilk defa duyduğumuz Fundeck adında bir eğlence platformu bulunuyor. Tekne minimum 60cm derinliğe kadar girebiliyor; böylece yüzerken aynı zamanda bu platformda oturabilir ve suyun içinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
Yüzme platformu ve ayak bastığınız her yer Tik Eva adı verilen bir malzemeyle kaplanmış. Bu orijinal tik kaplamaya göre hem kolay kullanımlı ve pratik bir yöntem hem de daha az maliyetli. Havuzluğa geçiş sancak taraftan yapılıyor. Havuzlukta karşılıklı L şeklinde iki oturma grubu ve ortasında iki parçadan oluşan tik kaplı bir masa bulunuyor. Oturma gruplarının altı usturmaça ve diğer eşyalar için saklama alanı olarak ayrılmış. Havuzluğun üst tarafında fiberden bir spoiler bulunuyor. Tekneye bir kimlik katan bu spoiler’ın her iki tarafına bimini tente geliyor.

NX 280 Exclusive Edition test yazısının devamını Nisan 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.