Prestige Crossover Serisini Sunuyor

Prestige Crossover Serisini Sunuyor

Prestige X70 seyir

Prestige yepyeni X-Line geçiş teknelerinden oluşan serisini piyasaya sunuyor. Sıra dışı bir alan ve geniş kemere sunan yeni modeller Fransız tersanenin mevcut flybridge ve sportcruiser modellerine eşlik edecek.

Piyasaya sunulacak ilk model olan X70 eylüldeki Cannes fuarında sergilenecek. Gövdesini 680 ile paylaşan model tamamen farklı bir güverte ve üst yapı inşasına sahip, kişiye özel bir yüzer adaya benzetiliyor.

Bu iddianın temeli havuzluk, salon ve baştaki master kamaranın teknenin tüm genişliğini kullanmasına imkan sağlayan, flybridge’in yan güverteleri. Havuzluk da alışılmıştan uzun ve normalde 30:70 olan iç ve dış mekan oranını 50:50’ye taşıyor.

Güverte katının tek seviyede ve inşanın parçası mobilyaların da minimumda olması, müşterilerin tersanenin sunduğu ya da kendi satın aldıkları kanepeleri, sandalye ve masalarını istedikleri gibi yerleştirebilmesine imkan sunuyor. Salonla yükseltilmiş dümen köşkü arasında bağlantı sunan mutfak, çoğu modern evde olduğu gibi, teknenin de sosyalleşme merkezi. Tam boy pencereler manzara ve doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanılmasını sağlıyor.

Geniş yan güvertelere geçişi kolaylaştırmak üzere, ikisi havuzluk, ikisi de güvertenin ön kısmında olmak üzere flybridge’e uzanan dört set basamak bulunuyor. Flybridge alanı da farklı şekillerde düzenlenebiliyor.

Ön cam panelin bu kadar ileriye taşınması, baş kısımdaki güverte alanını nispeten kısaltmış. Baş güverte ayrıca baştaki master kamaraya yeterli tavan yüksekliği sağlaması amacıyla alışılmadık yükseklikte konumlandırılmış. Geniş gövde tasarımı sayesinde master kamara alışılmıştan geniş tasarlanmış; burada bir giyinme odası ve başta bir banyo bulunuyor. Vasatta tüm ene oturan geniş VIP kamaranın da dahil olduğu diğer üç misafir kamarası aşağıdaki yerleşimi tamamlıyor.

Volvo IPS 1200 ya da 1350 podlar ile performans ya da okyanus geçişini mümkün kılacak bir menzilden ziyade kaliteli bir seyir ve yakıt verimliliğine odaklanılmış. Makinelerin gerisinde bir mürettebat kamarası ya da beach club için yeterli alan mevcut. MBY’ye özel bir demeç veren Prestige Yachts Genel Müdürü Erwin Bamps, ”Bu bir keşif yatı değil; sıradışı alan, aydınlık ve kullanım kolaylığı sunan çok fonksiyonlu bir tekne,” diyor.

Prestige X70 ’in fiyatı henüz açıklanmadı, ancak 680’den yüksek olacak. X70’e sıradaki daha büyük ve küçük X-Line tekneleri de katılacak.

Prestige X70 daha suya inmeden 12 Eylül’de Cannes’da düzenlenen World Yacht Trophies Ödül Töreni’nde “Best Layout (En iyi yerleşim)” ödülünün sahibi oldu.