Kadın Yelken Kupası’nın şampiyonu Eker

Kadın Yelken Kupası’nın şampiyonu Eker
Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası - Eker Kadın Yelken Takımı
Eker Kadın Yelken Takımı

5 Eylül’de gerçekleşen ve 16 takımın yarıştığı Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nda bu yıl kazanan Eker Kadın Yelken Takımı oldu. İkinci MSI Kadın Yelken Takımı olurken, üçüncülüğü ise White Angels Sailing Team aldı.

Beşinci yılında uluslararası boyut kazanan Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası‘nda bu yıl, Rus kadın yelkencilerden oluşan bir ekibin de dahil olduğu 16 takım yarıştı. Kurumsal kadın yelken takımları ile bireysel kadın yelkencilerin kıyasıya mücadele ettiği kupa, Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde ve İstanbul Yelken Kulübü’nün işbirliği ile tek gün olarak gerçekleştirildi. Fenerbahçe – Caddebostan – Adalar parkurunda coğrafi ve şamandıra yarışları olarak iki yarış yapıldı. En iyi düzeltilmiş zaman klasmanında (Overall) birinciliği Fenerbahçe – Caddebostan – Adalar kazanırken, MSI Kadın Yelken Takımı ikinci, Rus Kadın Yelkencilerden oluşan White Angels Sailing Team de üçüncü oldu.

IRC 1 sınıfında birinciliği MSI Kadın Yelken Takımı, IRC 2 sınıfında birinciliği Eker Kadın Yelken Takımı, IRC 3 sınıfında birinciliği Özay Kadın Yelken Takımı, IRC 4 sınıfında birinciliği Alize Kadın Yelken Takımı ve Gezgin Sınıfındaki birinciliği ise İstanbul Yelken Kulübü Kadın Yelken Takımı kazandı.

Her Yıl İlgi Artıyor

Kadınların yelken sporuna ilgilerini artırmak ve ülkemizdeki kadın yelkenciliğini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen kupa hakkında, Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası Organizasyon Komitesi Üyesi Diana Misim, ”Önümüzdeki yıllarda Kupa’mızı ulusal ve uluslararası yeni takımların katılımıyla daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Kupa kapsamında beş yılda 25’i kurumsal firma, 10’u bireysel kadın yelken takımı, ikisi sivil toplum kuruluşu ve ikisi üniversite kadın yelken takımı olmak üzere toplamda 39 farklı yelken takımı ile 450 kadın yelkenciye ulaştık. Bu sayının yüzde 70’ini yelkenle ilk kez tanışan kadınlar oluşturuyor” dedi.

Ülkemizde yelkenciliğin gelişimi için bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu söyleyen Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası Organizasyon Komitesi Üyesi Serap Gökçebay ise, “Yelken Federasyonuna kayıtlı yaklaşık 8 bin lisanslı sporcu var ama ne yazık ki bunların yüzde onu bile kadın değil. Biz, bu döngüyü kırmak için 5 yıl önce yola çıktık ve her geçen yıl artan ilgiyle amacımıza ulaştığımızı görüyoruz” dedi.

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nın medya sponsorluğunu yapan WomanTV’nin (www.womantv.com.tr) 2018 yılında kaybettiğimiz eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek adına verdiği Özel Ödülün sahipleri bu yıl Deniz Harp Okulu ve Rus kadın yelkencilerden oluşan White Angels Sailing Team Yelken Takımı oldu.

Kupa ile ilgili detaylı bilgi ve sonuçlara  denizkiziyelkenkupasi.com adresinden ulaşılabilir.