Rekortmen kürekçi Erden Eruç’tan yeni rekor

Rekortmen kürekçi Erden Eruç’tan yeni rekor

Erden Eruç Pasifik Okyanusu’nda, Hawaii ile Mariana takımadaları arasında kas gücüyle yapılan ilk geçişi gerçekleştirdi. Eruç, Hawaii’den başlayıp 128 gün kürek çekerek Guam Adası’na vardı.

Fotoğraflar: Erden Eruç

Doğa sporcusu ve rekortmen Erden Eruç, ikinci devri aleminde yola devam ediyor. Eruç, 128 gün önce Hawaii’den Pasifik Okyanusu’na açıldı. Eruç, Pasifik Okyanusu’nu Kuzey Amerika’dan başlayarak Asya’ya insan gücüyle geçen ilk kişi olma amacıyla kürek çekerek yol alıyor. 12 Şubat’ta Guam Adası’na varan rekortmen, Hawaii ile Mariana takımadaları arasında kas gücüyle yapılan ilk geçişi gerçekleştirdi. Eruç, yolculuğuna geçen Haziran’da Kaliforniya’dan başlamıştı. Kaliforniya’dan Hawaii’ye 80 günde ulaştı.

Erden Eruç daha önce dünyayı kas gücüyle dolaşmış, 2007’de başladığı devri alemini 2012’de başarıyla tamamlamıştı. Eruç’un planı Asya anakarasına da kürekle ulaşıp sonrasında yolculuğuna bisikletle devam etmek. Ayrıca dağcı olan rekortmen bu süreçte Everest’e de tırmanmayı hedefliyor.

Eruç’un bu yolculuğunda dikkat çekmeye çalıştığı konu, plastik kirliliği hakkında farkındalık yaratmaya çalışmaktı. Bu konuda Ocean Recovery Alliance ile işbirliği içinde çalıştı.

Erden Eruç’un Guam’a vardığı anlardan.

Rekorları

Eruç, tarihte kendi gücüyle devrialemi başarmış ilk isim. Tarihte üç ayrı okyanusu (Atlantik, Pasifik ve Hint) küreklemiş ilk kişi olan Eruç, Atlantik Okyanusu’nu güneyden kuzey yarım küreye ilk geçmeyi de (tek başına doğudan batıya) başarmıştı. Rekortmen kürekçi Avustralya anakarasından başlayarak Hint Okyanus’unu kürekleyerek Afrika anakarasına vararak yine bir ilke imza atmıştı.

Eruç’un rekorları arasında, Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru da bulunuyor. Erden Eruç 10 Eylül 2021 itibariyle 1008 gününü denizlerde geçiren ve hayatta olan dünyadaki en tecrübeli kürekçi unvanına da sahip. Hint Okyanus’un yaptığı seyirlerde, en uzun mesafe, en uzun solo ve non-stop olarak alınan mesafe rekorlarını da kırmıştı. Tek başına kariyer mili toplamına bakıldığında ise okyanusta tek başına kürekle en uzun mesafeyi (33.042,26 mil) alan kürekçi yine Erden Eruç.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.