OMM Alize Ocean Racing’den büyük başarı

OMM Alize Ocean Racing’den büyük başarı

Transquadra’ya katılan ilk Türk takımı olan OMM Alize Ocean Racing yarışın ikinci etabı olan Madeira-Martinik’i beşinci sırada tamamladı.

Sinan Sümer ve Tolga Pamir’in yer aldığı OMM Alize Ocean Racing takımı, zorlu okyanus yarışlarından Transquadra’nın ikinci etabını tamamladı. Madeira’dan 16 ekiple birlikte start alan takım, Martinik’e varan beşinci ekip oldu. İkili yarışın ilk etabı olan Marsilya-Madeira etabını ikinci sırada tamamlamıştı.

2 bin 700 deniz millik Madeira-Martinik etabında istikrarlı performansını sürdüren takımın henüz ilk yıl olmasına rağmen bu büyük yarışı beşinci sırada tamamlaması dikkat çekti. Odunpazarı Modern Müze’nin ana sponsorluk desteği verdiği ekipten yapılan açıklamada, “Uzun süreli hazırlıklar, yüksek konsantrasyon, titiz planlamalar ve alternatifli strateji, büyük başarı getirdi.” denildi.

Tranquadra’da üç farklı klasmanda yarışlar yapıldı. Sümer ve Pamir’in bulunduğu Marsilya’dan start alan double ekiplerinin yanı sıra, ilk etapta Lorient’ten yola çıkan solo ve double ekipleri de mücadele etti.

Transquadra’da zorlu mücadele

Yarışın ardından açıklamalarda bulunan Sinan Sümer, “Hayli yorucu bir etabı geride bırakmış olsak da ilk beşte yer almaktan dolayı çok gururlu ve mutluyuz. Çok zorlu şartlarda yarıştık. Filodaki bazı tekneler ciddi problemler yaşadılar. Ekipman arızaları ve ciddi yaralanmalar sebebiyle yarışı terk eden bazı takımlar oldu. Rüzgar şartları tahmin edilenden çok farklıydı. Hiç sabit şartlarda yarışamadık. Okyanus filoya hep kapris hem de güç gösterdi. Bizim teknemizde da bazı hasarlar da olmuştu. Tüm bu şartlara karşı iyi bir etap geçirdik.”

“Takımımıza destek veren tüm yelken dostlarına ve sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Elde ettiğimiz bu başarının genç yelkenciler için de bir motivasyon kaynağına dönüşeceğine inanıyoruz. Ülkemize döndükten sonra, dünyanın en zorlu okyanus yarışlarından biri olan Transquadra’da elde ettiğimi yarış deneyimini gençlerimize aktarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ekip olarak iki etapta da uyumlu şekilde hareket ettiklerini ifade eden Tolga Pamir ise şu ifadelere yer verdi: “Yarış öncesinde yaptığımız tüm hazırlıklar, yarış sırasında hayata geçti. Özellikle beklenen rüzgarların gelmemesinden ötürü stratejimizi kısa süre içerisinde değiştirmemizi gerektiren durumlar oldu. Fiziksel olarak çok zor bir yarış geçirsek de kapsamlı hazırlıklarımız ve çalıştığımız stratejiler, ilk yılımız olsa da çok üst sıralarda yer almamızı sağladı. Ritim olarak ana grubun içerisinde kaldık. Elde ettiğimiz beşincilik, ilk etapta elde ettiğimiz ikincilik kadar değerli. Yarış sonrasında yerli-yabancı yelken tutkunlarından aldığımız geri bildirimler de çok olumluydu. OMM Alize Ocean Racing’e destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

OMM Alize Ocean Racing, ana sponsoru Odunpazarı Modern Müze’nin yanı sıra Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK), Columbia ve Yacht Türkiye’den de destek aldı.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.