Ekipleri Deniz Kuvvetleri Kupası yarışı heyecanı sardı

Ekipleri Deniz Kuvvetleri Kupası yarışı heyecanı sardı

Yaklaşık 390 deniz mili mesafeli, Türkiye’nin en prestijli ve uzun rotalı açıkdeniz yat yarışı AKPA Kimya-TAYK 51. Yıl Deniz Kuvvetleri Kupası için kayıtlar sürüyor. Yarışın ana sponsorluğunu sektörünün dünya çapında öncü firmalarından biri olan AKPA Kimya üstlendi.

Yarış, 22 Temmuz 2022 Cuma günü İstanbul Boğazı’ndan start alacak. 390 Deniz mili mesafesiyle şu ana kadar Türkiye’de yapılan en uzun rotalı yarış olma özelliğini elinde bulunduran AKPA Kimya-TAYK 51. Yıl Deniz Kuvvetleri Kupası’nda daha önceki yıllardan farklı olarak yurtdışından katılım oldukça yoğun.

Yarış, önceki yıllardan farklı olarak tek etaplı tamamlanacak ve katılımcılar mola vermeden aralıksız olarak yarışa devam edecekler. Bu bakımdan oldukça zorlu ve uzun olacak yarış Çengelköy’den başlayacak ve Turgutreis’te sona erecek.

Yarışçıları bir hayli zorlayacak olan yarışın bir de AKPA Kimya tarafından verilecek 3-6 Kasım J/70 Monaco Winter Series 1 özel ödülü var. AKPA Kimya, özel ödülüyle kazanan takımın dört kişilik ekibinin; gidiş-dönüş uçak biletlerini, yarış kayıt ücretlerini, transport, tekne kirasını karşılayacak ve ekibi 3-6 Kasım J/70 Monaco Winter Series 1 yarışına gönderecek.

AKPA, denizci bir nesil yetişmesine katkıda bulunmak ve Türk yatçılığını uluslararası mecrada tanıtmak amacıyla; TAYK Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışına ana sponsor olduğunu ve yarış özel ödülüyle denizciliğe gönül vermiş kişileri yarışa teşvik etmeyi amaçladığını belirtiyor.

KAYITLAR TAMAMLANDI, GERİ SAYIM BAŞLADI

Bu yıl 390 deniz mili mesafeli İstanbul-Bodrum Turgutreis arasındaki rotada yapılacak AKPA Kimya-TAYK 51. Yıl Deniz Kuvvetleri Kupası yarışına 30 tekne kayıt verdi. Rota uzunluğu ve yarışın duraksız olması nedeniyle yarışa IRC4 ve Destek sınıfında katılım olmadı. Kayıt verenler ekipler arasında dört Rus ekip de dikkat çekiyor.

Aşağı Yarışı’nın müdavimleri arasında yer alan duayen yelkenci Bülent Atabay’ın Farr 55 Orient Express VI’sı bu yıl da öne çıkan ekipler arasında bulunuyor. DHO’nun Bordo 60 Reis’i, Arçelik’in Ker 53 Papili’si, Haluk Buzluk’un First 53 Rapsodi’si, Vedat Tezman’ın Oğuz Ayan dümenciliğindeki First 50 Define’si, yazarımız Haluk Babacan’ın da yer alacağı Akpa Kimya gruplarında iddialı ekiplerden… Ayrıca bu yıl uzun rotalı yarışta dört Rus ekip de var. Bu ekiplerden en dikkat çekeni ise Rus Alexander Rubtsov yönetimindeki Farr 46 Vismara Magic Twelve olacak.