Türkiye’nin en prestijli ve uzun rotalı yarışı başladı

Türkiye’nin en prestijli ve uzun rotalı yarışı başladı

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğinde ve AKPA Kimya ana sponsorluğunda düzenlenen 51. Yıl Deniz Kuvvetleri Kupası Çengelköy’den saat 12.00’de verilen start ile başladı. Startı Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer verirken starta AKPA Kimya Genel Müdürü Kemal Darcan ve AKPA Genel Müdür Yardımcısı Zafer Darcan da eşlik etti.

Fotoğraflar: Osman Uğur

390 deniz mili mesafeli rotayı bu yıl ilk kez duraksız olarak tamamlayacak 30 tekneden oluşan filo, Marmara Denizi’ni aşıp Çanakkale Boğazı’ndan sonra Ege Denizi’nde yelken basarak rotalarını Bodrum Turgutreis açıklarında, Çatal Ada önlerinde sonlandıracak. Yarışta ana sponsorluğu sektörünün dünya çapında öncü firmalarından AKPA Kimya üstlendi.

DÜŞÜK HAVADA YARIŞ SÜRÜYOR

Çengelköy’den saat 12.00’de start alan yarışta alınan bilgilere göre öncü ekibi Küçükçekmece açıklarını geçmiş durumda. Marmara Adası’na doğru yaklaşık 5 knot havada yelken basan ekipte liderliği yarışın gediklisi ekiplerden Yıldırım Kaymaz yönetimindeki Orient Express VI çekerken, onu Arçelik Papili takip ediyor.

Dört günde tamamlanması planlanan tek etaplı yarışa katılan teknelere 390 millik rota boyunca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı iki karakol gemisiyle Sahil Güvenlik botları eşlik edecek.

ÖZEL ÖDÜL: J-70 MONACO WINTER SERIES 1

Denizci bir nesil yetişmesine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin sesini uluslararası mecrada duyurabilmek amacıyla; Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün 22-25 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışına ana sponsor olduklarını ve yarış özel ödülüyle denizciliğe gönül vermiş kişileri yarışa teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtti. Ayrıca Darcan, yarışın bir hayli zorlayacağını da söyleyen AKPA Kimya tarafından verilecek 3-6 Kasım J-70 Monaco Winter Series 1 özel ödülü ile kazanan takımın dört kişilik ekibinin; gidiş-dönüş uçak biletlerinin, yarış kayıt ücretlerinin, transport, tekne kirasının AKPA Kimya tarafından karşılanacağını ve ekibin 3-6 Kasım J-70 Monaco Winter Series 1 yarışına gönderileceğini dile getirdi.

İletişim: guneyyarisi.com / guneyyarisi.com