Sadun Boro 94. doğum gününde anıldı

Sadun Boro 94. doğum gününde anıldı

Sadun Boro’nun, 94’üncü doğum günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde kutlandı. Boro’nun anısına düzenlenen etkinlikte dördüncü kitabı “Bir Hayalin Peşinde – 1952’de Bir Atlantik Serüveni” de tanıtıldı.

Dünyayı dolaşan ilk Türk amatör denizcisi Sadun Boro’nun, 94’üncü doğum günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde kutlandı. Türk bayrağını 10 metrelik Kısmet yelkenlisi ile okyanuslarda dalgalandıran Boro’nun anısına düzenlenen etkinlikte dördüncü kitabı “Bir Hayalin Peşinde – 1952’de Bir Atlantik Serüveni” de tanıtıldı.

Yelkenlisi Kısmet ve eşi Oda Boro ile birlikte 1965-1968 yılları arasında dünya seyahati yaparak amatör denizciliği dünya denizlerine açan Sadun Boro, yazdığı kitaplarla mavi sulara sevgi ve merak uyandırmaya devam ediyor.

Sadun Boro ve ailesi
Oda Boro, kızları Kısmet ve Sadun Boro

Denizciliği ve tavizsiz bir çevreci olarak Türkiye’nin “mavi yeşil cennet” köşelerini korumasıyla bilinen Boro, 1 Kasım 1928 yılında dünyaya geldi. 5 Haziran 2015’te 87 yaşında hayatını kaybeden Boro için 94. doğum gününde Rahmi M. Koç Müzesi’nde bir anma etkinliği düzenlendi.

Denizcilik dünyasından pek çok ismin bir araya geldiği etkinliğin açılış konuşmasını emekli Tümamiral Cem Gürdeniz yaptı. Kızı Kısmet Deniz Polat, babasının gelecek nesillere hatıralarını aktardığı kitapların sunumunu Boro’nun torunu Suyla Polat’ın gitar konseri eşliğinde gerçekleştirdi. Daha sonra Dr. Ümit Hamlacıbaşı tarafından “Sadun Boro Kitaplarının Antropolojik Önemi” konulu konferans düzenlendi.

Davetliler, Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenen Kısmet yelkenlisinin önünde toplu fotoğraf çektirdikten sonra müzedeki Kısmet galerisini gezdi. Anma töreninde Boro’nun “Bir Hayalin Peşinde – 1952’de Bir Atlantik Serüveni”, “Pupa Yelken”, “Fora Yelken”, “Kısmet’in Dümen Suyunda” kitaplarının Epona Yayınevi tarafından yeni basımları ve hazırlık aşamasındaki son kitabı “Vira Demir” tanıtıldı.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.