Kısmet’in Dümen Suyu’nda

Kısmet’in Dümen Suyu’nda

Sadun Boro’nun kaleminden çıkan Pupa Yelken ve Fora Yelken’in ardından “Kısmet’in Dümen Suyu’nda” yeniden okurlarıyla buluştu. Kitapta Kısmet yelkenlisinin maceraları Türkiye’nin Karadeniz ve Kıbrıs dâhil, Akdeniz kıyıları ve komşu denizlerle Ege, İyon ve Adriyatik sahillerine uzanıyor.

Amatör denizciliğimizin en önemli iki ismi hiç şüphesiz ki Sadun ve Oda Boro’dur. Onlar, 10,5 metre boyundaki keç armalı tekneleri Kısmet ile 1965 yılında çıktıkları dünya seyahatiyle binlerce insanın kalbine ektikleri tohumdan habersizdiler. Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan dünya seyahati anıları ve sonrasında Sadun Boro’nun kendine has kalemiyle yazdığı kitaplar birçok gence dünya denizlerini açtı. Onların anıları yeni neslin hayalleri oldu, olmaya da devam ediyor… Bugün dünya denizlerine yelken açan ya da bu hayali kuran her amatör denizcinin kütüphanesinde mutlaka Boroların ve Kısmet’in maceraları yer alır.
Sadun Boro, 2015 Haziran, Oda Boro ise 2020 Mayıs ayında aramızdan ayrıldı.

Onlar sonsuzluk denizine yelken açtılar, Kısmet’e doğan kızları Kısmet Deniz Polat ise şimdi aile mirasını büyük bir özenle korumak, kitapların aksamadan basılması için tüm ailesiyle birlikte çalışıyor. Pupa Yelken ve Fora Yelken’in ardından bu ay da Kısmet’in Dümen Suyu’nda yeniden okurlarıyla buluştu. Epona Yayınları’ndan çıkan kitapta Kısmet yelkenlisinin maceraları Türkiye’nin Karadeniz ve Kıbrıs dâhil, Akdeniz kıyıları ve komşu denizlerle Ege, İyon ve Adriyatik sahillerine uzanıyor. Kitabın tanıtım bülteni “Serinin üçüncü kitabı Kısmet’in Dümen Suyunda, özellikle pandemiyle yolculukların azaldığı günümüzde, kendi kıyılarımız ve yakın komşu sahillerimizi keşfetmeniz için sizleri hem denizden hem karadan harekete geçirecektir. Sadun Boro’nun akıcı anlatımıyla seyre çıkmaya hazır mısınız?” diye soruyor. Evet, sezon başladı, hazır mısınız?

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.