Sürdürülebilir Yelkencilik

Sürdürülebilir Yelkencilik

Sürdürülebilir yelkencilik için teknenizi geliştirme zamanı geldi mi? Will Bruton teknede hayatı iyileştirecek ve daha gezegen dostu kılacak yollarla teknenizi geleceğe nasıl hazırlayabileceğinizi anlatıyor.

Brian Trautman 2008 yılında 53ft bir Amel Super Maramu satın aldığında 10 yıl boyunca teknede yaşamak gibi bir planı yoktu. Ancak salmasının altından geçen 70 bin mil, ziyaret ettiği 46 ülke ve inanılmaz popüler YouTube kanalı ‘SV Delos’ için çektiği 200’den fazla videodan sonra kendisi ve Delos ekibi bir değişiklik yapma zamanının geldiğine karar verdiler. “Amel tersanesini ziyaret ettiğimizde, bizim yeni bir tekne aradığımız şeklinde bir algı oluşmuştu. Bunu düşünüyorduk ancak kararımızı hızlı almayacağımız kesindi. Planlarımızın ne olduğunu bir süre düşünmek zorunda kaldık” diyor uzun zamandır Delos ekibinde bulunan ve Brian bir süreliğine doğum iznine ayrılınca kaptanlığını yapan kardeşi Brady Trautman. Bir “Delos 2.0” seçeneğini gündem dışı bırakmış değiller fakat 18 yaşındaki Amel’in en önemli özelliklerinden birinin onu ne kadar iyi tanıdıkları olduğunun farkındalar. Bildiklerini korumaya ve tekneyi modernize ve optimize edecek bazı denemeler yapmaya karar vermişler.

ESKİ DOST, YENİ NUMARALAR

Tekneyi çok iyi bilmeleri Trautman’ların monte ettiği ve iki sezondur zorlu şartlarda test ettikleri teknoloji seçimlerinin ardındaki en önemli faktör. “Yaptığımız seçimlerin her tekne için doğru olduğunu kanıtlamak gibi bir gayemiz yoktu, sadece bizim için mantıklı ve işlevsel iyileştirmeler yapmak istedik. Şimdi de başkalarına faydamız dokunabilir belki diye bu deneyimlerimizi paylaşıyoruz” diyor Brady.

Teknelerini yenileme sürece eski bir gezi modelinde işe yarayacak yeni teknolojileri denemek anlamına geliyordu. Her modifikasyon aynı zamanda bunu nasıl yaptıklarını görmeye hevesli izleyicileri için ilginç YouTube videolarının ortaya çıkmasını sağladı. Tekne sahibi Brian Trautman, Seattle’dan denize açılmadan önce elektrik mühendisliği okumuştu ve yeni sistemlerin montajını kendi elleriyle yapabilecek deneyime sahipti. “Daha iyi bir Delos için pratik adımlar aradık. İlk ve öncelikli hedefimiz LPG kullanımından kurtulmaktı. Neredeyse tüm yıl boyunca teknedeydik ve tehlikesinin yanı sıra sürekli tüp aramak tam bir baş ağrısıydı.

Sürdürülebilir Yelkencilik için teknenizi hazırlayın yazımızın devamını Haziran 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.