Tankoa Yachts büyümeye hazırlanıyor

Tankoa Yachts büyümeye hazırlanıyor
Fotoğraflar Giuliano Sargentini

Cenova merkezli tersane Tankoa Yachts, büyüme planlarını hayata geçirirken, gövdesi ve üst yapısını ayrı ayrı ürettiği 50 metrelik hibrit ve tamamen alüminyum olan S501Hybrid teknesini birleştirdi.

Cenova merkezli tersane Tankoa Yachts üretimini genişletme planları yaparken, Kasım sonu için teslimatı planlanan 50 metrelik M/Y Olokun ile birlikte hibrit ve tamamen alüminyum kardeş teknesinde de çalışmalar devam ediyor. Francesco Paszkowski tarafından tasarlanan S501Hybrid, 50 metrelik serinin dördüncü teknesi. Yatın ayrı ayrı üretilen gövde ve üst yapısı yüzde 40 civarında tamamlandı ve birbirlerine monte edildi. Teçhizat hazırlıkları ve ana makinelerin kurulumu devam eden teknenin teslimatı 2021 sonu için planlanıyor.

Yatın hibrit teknolojisi, Siemens ile birlikte MAN tarafından geliştirildi ve üç seyir modu sağlayacak şekilde tasarlandı:  Geleneksel-dizel, dizel-elektrik ve tam elektrikli. Tankoa Cenova’daki mevcut tesisinin yakınında veya Liguria-Toskana bölgesinde başka bir yerde alanını büyüterek, üç-dört yıl içinde üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor.

Tankoa Yachts CEO’su Vincenzo Poerio, “Operasyonel maliyetleri optimize etmek ve pazar segmentimizi büyütmek için şirketi sürdürülebilir bir şekilde büyütmeye hazırlanıyoruz. Gelir ve giderleri bir veya iki yerine her yıl inşa edilen üç veya daha fazla projeye yaymak ticari açıdan daha mantıklı. Butik bir tersane olarak kalacağız. Diğer markaların müşterilerin değişiklik taleplerine daha karşı koyar hale geldiği bir zamanda, kişiselleştirmeler için daha esnek olup ayırt edici bir marka olacağız.” dedi.

Tersanede Yeni İş Plan

Yeni iş planı mevcut üretimi ikiye katlayacak 4 + 2 modeline dayanıyor. Bu sayede dört yat teçhizat aşamasındayken ve iki yeni proje yapım aşamasında olacak. Tankoa, uzun yıllardır yatçılık endüstrisinde satış deneyimi bulunan ve daha önce Oyster, Admiral ve Benetti’de çalışmış Claudio Corvino’nun Amerika ve Asya Pasifik pazarları Satış ve İş Geliştirme Müdürü olarak atanmasıyla yönetim kadrosunu yeniden yapılandırma sürecinde.

Tankoa filosu da büyümeye hazırlanıyor. Tersane, Giorgio M. Cassetta tarafından tasarlanan 45 metrelik full deplasmanlı bir yat olan T450 modeli üzerinde çalıştığını da duyurdu. Hali hazırda teslim edilen iki 70 metrelik ve üç 50 metrelik yatla, markanın ana odak noktası, 45 ila 70 metrelik kişiselleştirilebilir yat pazarı olacak. Poerio “Günümüz müşterileri yeni bir yatı teslim almak için üç yıla kadar beklemek istemiyor. Gövde ve üst yapıyı ayrı ayrı üretmek, teslimat süresini 12 aya kadar kısaltabileceğimiz ve aynı zamanda kaynaklarımızdan en iyi şekilde yararlanmak için üretim programlarını düzene koyabileceğimiz anlamına geliyor. “