Tek Makineli Tekneyle Marinadan Ayrılma

Tek Makineli Tekneyle Marinadan Ayrılma

Tek makineli tekneler daha uygun fiyatları, uygun bakım maliyetleri ve yakıt ekonomileriyle eski günlerine dönüyor. Ancak tek makineli bir tekneyle manevralar için biraz pratik yapmak gerekiyor. Olumlu tarafıysa hangi makinenin kullanılacağı sorusuna cevap kolaylaşıyor!

Bu anlatım için kullanacağımız Marex 310 Sun Cruiser, tek Volvo D6 kuyruk tahrik sistemiyle donatılmış. Ayrıca bir baş manevra pervanesi var; bunu kullanmadan bağlama yerinizden ayrılmak mümkün olsa da sistem hayatı çok kolaylaştırıyor.

Tek makineli bir tekneyle manevra yaparken dikkat edilecek üç nokta var:
1- Dümeni makineye yol vermeden önce kullanın.
2- İleri ve tornistan yolda kısa süreli kalın ve rölantide uzun süre kalın, böylece teknenin aşırı momentum kazanmasına izin vermeyin: Yavaşlık iyidir.
3- 10 saniye ileriyi düşünün ve görün, her hareketinizin panik içinde bir tepkiden ziyade planlı olmasına dikkat edin.
Buradaki fotoğraflarda kıçtan esen ve bizi koridorun karşısındaki teknelere doğru iten sertçe bir rüzgâr ve sınırlı dönüş alanı var.
İlk görev pürmeçeleri alıp halatları teklemek; kıçtan gelen rüzgâr nedeniyle önce baş, sonra kıç halatları almalısınız, böylece rüzgâr sizi bağlama yerinden dışarı sürüklemeden dümene geçebilirsiniz.

Dümen ortadayken bir an için ileri yol verin ve boşa alarak çok fazla atalet kazanmadan bağlama yerinden çıkın. Şimdi rüzgâr kuvvetine bağlı olarak ya dümen ortadayken hafif bir tornistanla tekneyi durdurun ve iskele alabanda sonrasında vereceğiniz tornistanla koridorun rüzgâraltı yönüne hareket edin ya da ileri hareketiniz zaten durmuşsa doğrudan ikinci adıma geçin.

Şimdi boşa alın, dümeni sancak alabandaya basın ve ileri yol vererek pruvanızı çevirin. İlk bölümde ne kadar iyi olduğunuza bağlı olarak, tek manevrada dönebilirsiniz, baş taraf sancağa dönerken kıç taraf iskeleye kayacak ve rüzgâraltındaki teknelere yaklaşacaktır.

Tek Makineli Tekneyle Marinadan Ayrılma yazısının devamını Temmuz 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..