#4DENIZEMEYDANOKU film gösterimi yapıldı

#4DENIZEMEYDANOKU film gösterimi yapıldı

Tolga Pamir, 2021’de, Hopa’dan başlayarak tek başına, durmadan ve sadece yelken gücüyle İskenderun’a vardığı Solo Challenge4SEAS / Türkiye Turu Rekoru projesini #4DENIZEMEYDANOKU adlı kısa bir filme dönüştürdü. Film gösterimi, AKM’nin Yeşilçam Sineması Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

2005’ten bu yana yelken sporunun açık deniz branşında projelerine devam eden Tolga E. Pamir, 2021’de Türkiye Turu Rekoru kapsamında; Türkiye Yelken Federasyonu’nun da onayıyla Artvin/Hopa – İskenderun arasındaki bin 500 deniz milini, 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniyede karaya hiç ayak basmadan, tek başına ve sadece rüzgar gücünü kullanarak geçti.

Bu rekor denemesini gün gün kayıtlara alan Pamir, yaşadığı anları #4DENIZEMEYDANOKU ismini verdiği 45 dakikalık belgesel tadında bir filme dönüştürdü. Prodüktörlüğünü kısa film festivallerinde ödülleri bulunan Abdülmelik Öcal ile birlikte yapan Tolga Pamir, #4DENIZEMEYDANOKU’yu 2022’de Fransa Doğa ve Macera Filmleri Festivali’ne götürerek ülkemizi ve dört denizimizi tanıtmayı hedefliyor.

#4DENIZEMEYDANOKU film gösterimi, Atatürk Kültür Merkezi, Yeşilçam Sineması Sahnesi’nde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Türkiye Yelken Federasyonu’nu temsilen Yat Komitesi Başkanı Alican Turalı, projeye eşlik eden sponsorlar ve medya mensupları eşliğinde gerçekleşti.

Duo Challenge4SEAS için son iki aday

Pamir, film gösterimi sonrası 2022’de gerçekleştireceği “Duo Challenge4SEAS” adını verdiği yeni Türkiye Turu Rekoru’nun basın tanıtımını da yaptı. Bir kadın yelkenciyle birlikte dört denizimize meydan okuyacak olan yelkenci, 15 kadın adayın projeye başvurduğunu belirtti. Sponsorlar ve adaylarla yapılan değerlendirmeler doğrultusunda belirlenen son iki aday olan Sevda Ersezer ve Gamze Çelikyılmaz ile ön hazırlık dönemine başlayacağını belirten Tolga E. Pamir, Nisan ayında karar verilecek nihai adayla rekor denemesini gerçekleştireceğini söyledi.

Pamir, rekor denemesi öncesinde Transquadra’da yarışacak.

Duo Challenge4SEAS’de bir öncekinden farklı olarak, bir kadın yelkenciyle dört denizimize meydan okuyacak olan Pamir, bu projeyle kadın erkek eşitliğine dikkat çekmek istediğini belirtti. “Kadınların bu tip konfor alanından uzak, meydan okumaya yönelik sporlarda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Yelken sadece erkeklerin yaptığı bir spor branşı değil. Tam aksine, açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine eminim” diyen Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seferki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja bir katkı sağlanacağını dile getirdi.

Çelikyılmaz ve Ersezer, bu projeye katılma motivasyonlarından, duydukları heyecandan söz ettiler. Gelen bir soru üzerine iki aday da gelecekte solo bir şekilde de Türkiye Turu’nu denemek istediklerini belirttiler.

Pamir’in 2021’de Türkiye Turu Rekoru sırasında gerçekleştirdiği parkur, kayıt altına alınarak dışarıdan izleme imkânı sunulmuştu. İzleyicilere 2022’de de aynı şekilde parkuru canlı olarak takip etme ve bir önceki rekora göre karşılaştırma imkânı sunulacak. Geçtiğimiz sene sahip olduğu rekoru yenilemek isteyen Pamir, bu sene Duo Challenge4SEAS’de ona eşlik edecek kadın yelkenciyle birlikte Türkiye Turu Rekoru’nu 12 günlük bir sürede tamamlamayı hedefliyor.

Bu sene rekor denemesine imza atmayı hedefleyen Tolga E. Pamir, Fransa’da ekurilerin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor. Rekor denemesi için şimdilik planlanan tarihin ise Haziran olduğu belirtiliyor.

Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor girişiminde ikiliye; MAÇKOLİK, MASOMO, ADMOST, TIRAMISU, CHANTUQUE markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda MUSTO/Sportworks ve Quantum Sails destek olurken, Naviga da iletişim sponsorluğunu yapacak.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.