Tuna Masters Teos’ta 95,9 kiloluk orkinos

Tuna Masters Teos’ta 95,9 kiloluk orkinos

Bu yıl altıncısı düzenlenen açıkdeniz balık turnuvası Tuna Masters Teos, 2-5 Eylül tarihlerinde Teos Marina’da yapıldı. Veloce takımının yakaladığı 95,9 kg’lık orkinos turnuvanın en büyük balığı oldu.

Teos Marina ev sahipliği ve Bitci.com ana sponsorluğunda gerçekleştirilen açıkdeniz balık turnuvası Tuna Masters Teos’ta, bu yıl 52 tekne yarıştı. En büyük balık Veloce takımının yakaladığı 95,9 kg’lık orkinos olurken, üç kişiden oluşan takım yarışın ilk günü ve ikinci günü toplam üç balık yakalayarak, en çok balık kategorisinde de dereceye girdi.

Murat İyriboz ve Elvio Pennetti’nin organizatörlüğünü yaptığı turnuvada ayrıca orkinosların arasında yakalanan 74,5 kg’lık kılıç balığı dikkat çekti.

“En fazla balık” kategorisinde birinci 74,5 kg kılıç balığıyla Orki Team takımı oldu. İkinci ise, en büyük balığı da yakalayan Veloce takımının yakaladığı, 67,1 kg ve 43,4 kg olarak toplam 110,5 kg iki orkinos balığı, puan katsayı farkı nedeniyle kılıç balığının gerisine düştü. Kategorinin üçüncüsü 47,85 kg orkinosla Mia (mini) takımı oldu.

Tuna Masters Teos
Orkinoslar kadar yakalanan 74,5 kg’lık kılıç balığı da dikkat çekti.

 

Murat İyriboz, “Yarışın iki gününde de hava koşulları zorlu bir mücadeleye sebep oldu. İkinci gün rüzgar ve dalgalar nedeniyle yarışı bırakan tekneler oldu. Burası boşuna Devler Ligi değil. Teos’u seviyoruz. Teos Marina bizim yuvamız. Balık turnuvaları arasında Avrupa’nın en iyileri arasındayız. Özellikle Teos giderek yükseliyor.” açıklamasını yaptı.

Organizasyonun yapıldığı Teos Marina yıllık sözleşmeli teknelerle dolu olması sebebiyle, turnuvada misafir teknelere yer açılsın diye Teos Marina sakini tekne sahipleri teknelerini çıkartarak yer açtı. 52 tekne ve takımın yarıştığı turnuvada, önceki yıllardan farklı olarak Teos Marina’da marina sakinlerinin Cennet Bahçesi olarak isimlendirdiği çim alanda turnuva sahası kuruldu.

Tuna Masters Teos
Tuna Masters Alaçatı etabıyla şampiyonlar belli olacak.

 

Sanat ve sosyal sorumluluk

Turnuvada Driftwood sanatçısı Cem Özipek sergi açarak “Denizden Gelen” sanat eserlerini sergiledi. Ayrıca Akdeniz Su ürünleri, Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü katkılarıyla, “1 yakalıyoruz 1000 salıyoruz” sloganıyla marina içinde denize 5 bin yavru balık salındı. Çipura yavruları deniz suyuyla buluşmadan önce alıştırma havuzuna alındı, ardından turnuvanın minik misafirleri çocuklar tarafından kovalarla denize bırakıldı.

“En büyük balık” ödülünü ve plaketlerini Veloce takımına takdim eden Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, “Teos Marina yeni yuvası olan 5 bin yavru balığa diğer misafirlerimiz gibi iyi ev sahipliği yapacağız. Onları büyüdükçe engin denizlere uğurlayacağız. Bu etkinlik çerçevesinde 5 bin yavru balığın denizle buluşmasından dolayı çok mutluyum” diye konuştu.

Kazanan ekibe sponsor hediyeleri olarak Bitci.com’dan 15 bin bitcicoin, Raymarine’den Element balık bulucu, ayrıca Cem Özipek’in orkinos motifli bir eseri hediye edildi.

Tuna Masters Teos’ta mücadele eden ekipler; Veloce 1238, Orki Team 745, Mia Mini 574, Tornado 503, Shamu MGS 417, Helen 416, Stafu 412, Tuna Vortex 325, Trident Ava 285, MGS 259, Azure 256, Venom 240 ve Baracuda 239 puanlarıyla haftaya Tuna Masters Alaçatı’da yarışacak. İki etabın puanları şampiyonluk kemerinin sahibini belirleyecek.

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.