Riva 88 Folgore

Riva 88 Folgore

İtalyan tersanenin yeni amiral gemisi Riva 88 Folgore, adını İtalyancadaki şimşek kelimesinden alıyor. Bir yıldırım kadar süratli olmasa da bir çift 2638hp MTU 16V makineyle bile 39 knot gibi bir azami sürate sahip olması etkileyici. Bunun nedenlerinden biri yaygın karbon fiber kullanımı ve verimliliğe odaklanılmış olması olabilir, ancak kullanılan cam, mermer ve kromun miktarı bu kazanımın bir kısmını geri almış olmalı.

Ne olursa olsun sonuç olarak ortaya Riva’nın nispeten daha güzel büyük teknelerinden biri diyebileceğimiz, kaliteli görünüşe sahip bir model çıkmış. Riva 88 Folgore, gövdedeki koyu renk camdan uzun kesinti, hoş bir şekilde tekneyle bütünleşen sportsbridge, kavisli ön cam panelin tavanla kusursuzca bütünleşmesi ve yan camlar tekneye mükemmel, zarif bir profil kazandırıyor. Detaylarsa inanılmaz. Yan camları kesen parlak krom tutamaklara ya da flybridge uzantısındaki girintiye yerleştirilen, krom çerçeveli uzatılmış seyir fenerleri harika; mükemmeli yakalamak için her şey denenmiş.

Teknede epey değişik fikirler de göze çarpıyor: mesela rüzgârın nereden geldiğine bağlı olarak önde ya da arkada açılabilen sunroof, ya da güverte seviyesine yatırılarak bir beach club oluşturan ama aynı zamanda deniz seviyesine indirilerek içindeki Williams Sportjet 395 ve jet ski’nin suya atılmasını kolaylaştıran garaj kapısı gibi…

İçeride Riva’dan görmeye alışık olduğumuz cam, krom ve lake ahşap parıltısı var. Riva 88 Folgore’in açık plan yerleşim özellikle vurucu, tüm ene oturan 20m²’lik master kamara ise en az salon kadar etkileyici.

Aynalı bölmelerin kullanımı içeriyi daha geniş ve aydınlık göstermesine karşın diğer üç misafir kamarası master kamara kadar gösterişli değil.

Riva’nın birbiri ardına sunduğu büyüleyici tasarımları kanıksamak kolay, ancak böylesi etkileyici bir grupta bile Folgore serinin yeni yıldızı olarak öne çıkıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 26.92m (88ft 4in)
EN 6.31m (20ft 8in)
MAKİNELER Çift MTU 16V 2435hp-2638hp
MAKSİMUM SÜRAT 36-39 knot
FİYATI Firmayla iletişime geçiniz.
İLETİŞİM remmarin.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.