X-Power 33C

X-Power 33C

Danimarkalı tersane X-Yachts, 40 yıldan uzun süredir saygın yarış/gezi yelkenlileri inşa ediyor, ancak 2021 yılı ilk kez bir motoryatı piyasaya süren tersane için bir dönüm noktası olacak. Motoryat inşası konusunda ilk girişimlerini yapan pek çok diğer ünlü yelkenli markası gibi, onların da motivasyonu mevcut yelkenli tekne sahiplerinin bildikleri ve güvendikleri bir markanın motoryat inşa etmesi fikrine sıcak bakmaları oldu.

X-Yachts işe X-Power 33C’yi üzerine inşa edebilecekleri başarılı bir proje arayarak başlamış. Buldukları proje, devrim niteliğindeki Petestep gövde formunu kullanan İsveçli bir performans gezi teknesi olan HOC Yachts 33 olmuş. X-Yachts yalnızca teknenin haklarını satın almakla kalmadı, şirketi de devralarak tüm operasyonu HOC’un İsveç’teki merkezinden, Danimarka’daki kendi merkezlerine gemiyle taşıdılar.

Petestep gövde, X-Yachts’ın yelken dünyasında ün kazanmasını sağlayan konforlu performansın benzerini sunuyor. 370hp Yanmar V8 tek makineyle azami süratin 40 knot’ın biraz üzerinde olması bekleniyor ancak X-Power 33C’yi klas bir seyir teknesi yapan Petestep’in kendini kanıtlayan verimlilik ve seyir konforu.

İlk beş tekne, Kırmızı Baron adı verilen ilk teknenin çarpıcı kırmızısıyla boyandı ancak X-Power 33C’de göz alıcı başka renk seçenekleri de sunuluyor. X-Yachts bu teknenin üretimine ayırdığı Polonya’daki tesisinde bu yıl 15 tekne üretmeyi planlıyor fakat bu sayının kapasiteyle orantılı olarak artırılması hedefleniyor.

Motoryat üreten diğer yelkenli firmaları gibi, tersanenin T-tavanlı sportboat tasarımını tercih etmiş olması ilginç, fakat müşterileri motoryatlarını yelkenlilerinin yanında tutmak istediğinden, belki de güneşli iklimlerde kullanılacak göz alıcı bir açık sportsboat çok daha iyi bir tercih olacaktır. X-Power 33C’nin kapalı bir versiyonu eylülde, bir başka yeni X-Power modeli de 2023’te piyasaya sunulacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Boy 10.2 metre
En 3.1 metre
Su çekimi 1.2 metre
Deplasman 4 ton (boş)
Makine 320, 350, 370hp Yanmar 8LV
Yakıt kapasitesi 380 litre
Temiz su kapasitesi 100 litre
Pis su kapasitesi 100 litre
Fiyatı Firmayla iletişime geçiniz
İletişim: X-Yachts Türkiye

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.