Türkiye Turu Rekoru dünya rekoru oldu

Türkiye Turu Rekoru dünya rekoru oldu

Dünyada farklı yelken branşlarına ait rekorların takibini gerçekleştiren WSSR Konseyi (World Sailing Speed Record Conceil), Tolga Pamir ve Sevda Erzeser’in Türkiye Turu Rekoru’ndaki başarısını “Around Turkey” başlığı altında listesine ekledi.

Tolga E. Pamir ve Sevda Ersezer, Haziran 2022’de gerçekleştirdikleri Türkiye Turu Rekoru ile Türkiye denizciliği adına bir ilki gerçekleştirdi.

Türkiye Turu Rekoru
Sevda Ersezer ve Tolga Pamir

2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ile İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu Tolga E. Pamir, bu sene “Duo Challenge4seas” projesinde denizde kadınlara yönelik önyargıları kırmak için Sevda Ersezer’le aynı parkurda ilerleyerek bir rekora imza attı.

WSSR (World Sailing Speed Record Conceil) tarafından rekor denemesi öncesinde tekneye yerleştirilen bir cihaz, parkur boyunca ikiliyi takip etti. Türkiye Turu Rekoru çerçevesinde Mayıs 2021’de Gökova kardeşlerin 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyede gerçekleştirdikleri parkuru, 11 gün 20 saat 23 dakikada tamamlayan Pamir ve Ersezer, hem yeni rekorun sahibi oldu hem de WSSR Konseyi’nin listesine girerek uluslararası rekorlar listesine girdi.

Türkiye Yelken Federasyonu hakemlerinin de kayıt altına aldığı rekor denemesi, WSSR’nin resmi web sitesinde de yayınlandı.

Tolga E. Pamir, Türkiye Turu Rekoru’nun uluslararası bir platform tarafından tanınmasının ülkemiz karasularında dünya yelkencilerine kapı açacağını belirterek “Bu tip rekorları takip eden ekip ve ekurilerin böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.