Uniq2go-Hangover Yelken Takımı

Uniq2go-Hangover Yelken Takımı

2015 sezonunda parkura çıkan Uniq2go-Hangover IRC 3 sınıfında beş kez birincilik alarak dengeleri alt üst etti. Takım kaptanı Genco Sindel başarılarını sponsoruna bağlıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Osman Uğur

Genco Sindel yelkene küçük yaşlarda İstanbul Yelken Kulübü’nde optimistle başlayanlardan. Fakat 20’li yaşlarda bir kopuş yaşamış. Yıllar sonra (2014) kızı Rüzgar’ın İYK’daki optimist antrenmanını seyrederken içindeki yelken yapma sevdası onu yeniden yakalamış. Hem öyle bir yakalamış ki Sindel, çok kısa zamanda bir First 34.7 alıp ekibini kurmuş, antrenmanlara başlamış. Takımı da en az kendisi kadar deniz sevdalısı olduğundan disiplinli bir şekilde devam etmiş bu çalışmalar.

Altı ay boyunca her haftasonu, iki gün boyunca antrenman yapmışlar. “Ekibe katılmanın ön koşulu; yelken tecrübesinden çok işbirliğine yatkınlık” diyor Sindel. Bunun yanı sıra deneyimli yelkencileri teknelerine davet ederek bilgilerinden de yararlanmışlar. Mart 2015’te başlayan sezonda hiç yarış kaçırmayan ekip, Tüpraş, Falcon, Turkcell, Electron, Beko, Columbia gibi zorlu rakiplerin olduğu IRC III sınıfında mücadele ediyor. 2015’te podyum oranları yüzde 50’nin üzerinde. Beş sınıf birinciliği, bir de ‘En İyi Düzeltilmiş Zaman Kupası’ var. 55 teknenin start aldığı 55. Gölcük Donanma Kupası’nda aldıkları bu derece de ekip için çok değerli, kendilerini çok gururlandırdığını söylüyorlar.

IYK Yat Trofesi’nde de ikinci olan Uniq2go-Hangover ekibi en çok hafif havada yarışmayı seviyor. 12 knot’ın altında harikalar yaratan ekibin parkur tercihiyse coğrafi rotalar. Temmuz ayında İstanbul-Tirilye etabının sonunda, finiş hattını doğru taraftan kesemeyince birincilikten olan ekip yarışı gülerek anıyor. Bu da başarılarının bir başka nedeni.

Enerjileri yüksek olmasına yüksek ama sponsorlarının kendilerine katkısının da özellikle altını çiziyorlar. “Uniq2go Protein Bar hızlı, sağlıklı, performans sağlayan ve tok tutan bir atıştırmalık. Yelkencinin dostu” diyorlar.

Parkurun enerjisi yüksek ekibi hedefleri konusunda çıtayı yüksek tutuyor. 2016’da da ana hedeflerinin tıpkı bu sene olduğu gibi mümkün olduğunca fazla start alıp, öğrenme ve tecrübe dolu bir yarış sezonu geçirmek olduğunu söyleseler de Sindel “TAYK ile IYK’nin trofelerini kazanmak ve Bosphorus Cup’ta overall ödülünü almak da uçuk hedeflerimizden. Ama hedef dediğin de hafifçe yıldızlara doğru uzanmalı, öyle değil mi?” diyor. MBY

Ekip Üyeleri;

Genco Sindel – Dümenci
Tüm hayatının artık yelken olduğunu söyleyen Sindel, 7/24 yelken, hava, rota, deniz, yarış kovalıyor, sürekli okuyor, inceliyor, soruyor, çalışıyor ve öğrenmeye gayret ediyor.

Burak M. Kocal – Sweeper/Direkdibi/Balon
Amerika’da yaşayan Kocal, Türkiye’ye geldiği gibi kendini ekibine adıyor. Yelken için bir “Tutkudan öte, yaşamın ta kendisi” diyor.

Ayberk Sözen – Bowman/Navigatör
Üç yıl önce yelkene başlayan Sözen, doğaya karşı verdiği mücadelenin kendisine inanılmaz bir keyif verdiğini söylüyor. Sabancı Üniversitesi Yelken Takımı’nın da yarış sorumlusu.

Göze Aslankara – Navigatör/Bowgirl/Piyano
O da bir yelken aşığı. İki gün denizden ayrı kalsa kendini kötü hissediyor. Ekip açısından çok şanslı olduğunu söyleyen Aslankara hem uyumlu hem de eğlenceli olduklarını söylüyor.

Mustafa Semih Bay – Balon r.a./Taktisyen
Yelkene başladığı günden bu yana heyecanı ve hevesinin her geçen gün artığını söyleyen Bay, fedakarlık gerektiren bir spor olduğununun da altını çiziyor. Ama her denize çıktığında “Doğru yerdeyim” dediğini de itiraf ediyor.

Işık Yüceoral – Direkdibi/Piyano/Cenova
Deniz tutkusu bir yana yelken de Yüceoral’ın hayatında öncelikleri arasında. “Ekipler arasındaki rekabet bir yana doğayla mücadele ediyor olmak da yarışların en heyecanlı kısmı” diyor.

Mısra Turp – Piyano / Cenova trimmer
Çocukluğundan beri zamanının çoğunu suda geçiren Turp, yelken sayesinde kışın da denizle iç içe olmanın keyfini yaşıyor. Yarış adrenalininin bağımlısı olduğunu da itiraf ediyor.

Asil Örgen – Anayelken/Taktisyen/Cenova
Dokuz yaşından beri yelken yapan Örgen, bunun artık bir yaşam tarzı olduğunu söylüyor. Tek kişilik dingilerde de yarıştı, milli de oldu. Şimdi ise ilk defa bir ekiple. Bunun da kendisi için çok eğitici olduğunu söylüyor.

Kağan Kapıcıoğlu – Anayelken/Dümenci
“Motor sesi olmadan sadece rüzgârın hışırtısıyla ilerlemek en büyük zevkim” diyor Kapıcıoğlu. Sinop Yelken Kulübü’nden Uniq2Go takımına uzanan yelken hayatı kabarık bir dosya gibi. Hayatının sonuna kadar havuzlukta olmayı diliyor.

Ayça Ark – Anayelken
Yüzme, rüzgâr sörfü derken denizle iç içe geçen bir hayatı olmuş. Yüzlerce derece, Türkiye ve Balkan Şampiyonlukları ve yüzden çok milli forması var. 15 yıllık bir aradan sonra yeniden denizde olmanın keyfini ise Uniq2Go ekibiyle yaşıyor.

Bilge Sindel – Sweeper/Cenova trimmer
Ekibe sponsor kontenjanından katıldığını söyleyen Sindel, her antrenman ve yarışta çok şey öğrendiğini söylüyor. Yelkenin bir tutku olduğunu gayet iyi çözdüğünden yakın zamanda tam bir yarışçı olmayı umut ediyor.