Yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişi sonlandırıldı

Yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişi sonlandırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak taşıyan teknelerin Türk bayrağına geçişine ilişkin yeni başvuruların kabul edilmeyeceğini ve bu uygulamanın tamamen sonlandırıldığını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu

3 Şubat 2016‘da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından gündeme getirilen yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişi için kolaylık sağlama uygulaması 2024 yılında sonlandırıldı.

ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV’nin %1’e düşürülmesi ile cazip hale getirilen “geçiş” süreci 3 Mart 2017‘de başlamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 8 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamada bu uygulamanın sonlandırıldığını duyurdu.

Bakan Uraloğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, gerçek ve tüzel kişilere ait yat, kotra, tekne, yolcu ve gezinti gemilerinin kayıt veya tescili amacıyla serbest dolaşıma girişinin sağlanması amacıyla 3 Mart 2017’de yayımlanan tebliğle gerekli düzenlemelerin yapıldığını anımsattı.

Uraloğlu, “Yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak çeken teknelerin Türk bayrağına geçişinde bundan böyle yeni başvuru kabul edilmeyecek ve uygulama tamamen sonlandırılacaktır.” dedi.

Uygulamayla yerli tekne üreticilerinin korunması amaçlanıyor.
Uygulamayla yerli tekne üreticilerinin korunması amaçlanıyor.

 

Uygulamanın Sonlandırılma Nedenleri:

  • Uygulamanın amacına ulaştığı ve Türk denizcilik sektörüne önemli katkılar sağladığı değerlendiriliyor.
  • Yerli tekne üreticilerinin korunması ve sektördeki haksız rekabetin önlenmesi amaçlanıyor.
  • Yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişinin, Türk denizcilik sektörüne maliyetinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Uygulamanın Etkileri:
Uygulamanın sonlandırılması, yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişini zorlaştıracak ve bu durum yerli tekne üreticilerine fayda sağlayacaktır. Türk denizcilik sektörüne olan etkisinin olumlu ya da olulsuz olduğuysa zaman içinde daha net bir şekilde görülecektir.