Yeni bir dünya turu başlıyor

Değişen dünya değişen tasarımlar - 2021 Aralık ayı EditoElinizde tuttuğunuz bu dergiyi Türkiye’de 14 yıldır yayına hazırlıyoruz. Motor Boat &Yachting, Avrupa’nın en eski dergisi. Kuruluş tarihi 1904. İngiltere 118, biz 14 yıldır deniz tutkunlarına, yepyeni hayaller kurduruyoruz her sayıda. Kimisi bir tekne sahibi olmak istiyor, kimisi teknesini büyütmek, kimisi de sadece balık tutmak… Demir alıp dünyayı keşfetmek ya da sadece bir Yunan adasına teknesiyle yanaşıp lezzetli bir kalamar yemek isteyen de var, marinada takılmak isteyen de…

Bizi okuyanların hayali ne olursa olsun içinde hep deniz var. Denizin üstünde, altında olmak, keşfetmek, keyif almak, özgür olmak var.

Pandeminin de etkisiyle sıkışık bir dünyada yaşadık iki yıldır. Bu yıl belli ki biraz daha özgür olacağız. Bol bol demir alıp huzur toplayacağız!

Mart 2020’den beri dergimizde yazan Özlem Ulubay Şahin ve eşi Özkan Şahin, pandemi nedeniyle erteledikleri dünya turları için bu ay Finike’den demir alacaklar. Evlendikleri günden beri teknede yaşayan Özlem ve Özkan, katamaranları Özi ile gerçekleştirecekler hayallerini. Özlem iki yıldır ilk kez bu ay yazısını yazamadı çünkü yoğun bir hazırlık ve de tabii ki heyecan içinde. Nasıl olmasın!

14 yıldır birçok dünya seyahatine eşlik ettik biz de… Uzaklar II ekibi (Osman Atasoy-Sibel Karasu), ardından Cahil Cesareti (Uğur Yavaş ve Maral Ceranoğlu) seyahatlerini her ay okurlarımızla paylaştı, onlar yedi denizde biz ofiste aynı heyecanı duyduk. Şimdi sıra “Başka Türlü Yaşamak” mottosunu herkese aşılamak isteyen Özlem ve Özkan’da. Onlar yol boyunca deneyimlediklerini bizlerle paylaşacaklar. Rotalarını biraz yol ve zaman belirleyecek… Biz de sizlerle birlikte onların bu deneyimlerine eşlik edeceğiz, birlikte yeni hayaller kuracağız, çokça şey öğreneceğiz.

Sevgili Özlem ve Özkan,
“Hangisi daha önemli” diye sordu Büyük Panda. “Yolculuk mu yoksa varacağın yer mi ?”
“Sana kimin eşlik ettiği” dedi Küçük Ejderha.*
Birbirinize iyi bakın.

İyi seyirler, iyi okumalar…

*Büyük Panda ve Küçük Ejderha, James Norbury, Epsilon Yayınları