10 Altın Halat Kuralı

10 Altın Halat Kuralı

Teknede hem kendimiz hem de mürettebatın halat kullanımındaki yeteneklerini geliştirmek kritik öneme sahiptir.

Kazaların çoğunun evde olduğunu söylerler. Bunun yelkencilikte de geçerli olduğunu söyleyebilirim. Yıllar içinde tanık olduğum kazaların büyük bir kısmı sıklıkla bağlama esnasında limanda yaşananlar oldu. Bu, çoğu zaman mürettebatın rahatlamaya başladığı, deniz tutmasının azaldığı ve bir barın görüş açısına girdiği bir andır. Kaptan bu anda manevraya odaklanmıştır.

Genellikle bağlama sırasında yaşanabilecek kazaları küçük görürüz. Teknenin boyutları büyüdükçe, özellikle 45ft üzerinde, kendimizin ve mürettebatımızın halat kullanımı yeteneklerini geliştirmemiz gereklidir. Daha önceki sayılarımızda halat manevralarını ele almıştık, bu sayıda aborda olmaya, yanaşmaya ve diğer kritik anlara değineceğiz. İyi haber, emniyetli halat kullanımının zor olmaması; gelişebilecek tehlikelere dikkat edip birkaç altın kurala kulak vermek yeterli olacaktır.

1-PRATİK YAPIN

Teknenizde hiç deneyimi olmayan bir mürettebat varsa bağlamayı limandayken öğretin. Nerede durulacağını, bir koçboynuzuna nasıl kement atılacağını ve halatın nasıl volta edileceğini veya tutulacağını göstermeye zaman ayırmak yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri olacaktır.
Bunu yaptıktan sonra büyük ve boş bir bağlama yeri bulun ve birkaç kez aborda olma alıştırması yaparak herkesin prosedürü anladığından emin olun, sonunda bunun kazancını göreceksiniz.

2-BİR HALATIN AGANTA TUTULMASI

Büyük bir teknenin aborda edilmesinin etkili yollarından biri vasat halatı gibi bir halatın kullanımıdır ancak makine devrinin ve halatın kontrolünün hassasiyetine dikkat edilmelidir. Sahile çıkan kişi karaman vurdurmak yerine halatı nasıl aganta tutacağını bilmeli ve dümendeki kişi onunla birlikte çalışmalıdır. Sert rüzgârlarda bu emniyetle aborda olmak hasara neden olmayı önleyecektir.

10 Altın Halat Kuralı yazımızın devamnını Mayıs 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.