15 yılda ne öğrendik

Hareketli günler - 2022 Ekim ayı Edito

Motor Boat Yachting ilk sayı 1904.
Yachting World ilk sayı 1894.

Bir ada ülkesi olan İngilizlerin iki güçlü denizcilik dergisi.

Bu iki derginin yayın haklarını alarak Türkiye’de amatör denizcilere ışık olmak için yola çıkışımız 2007. Türkiye’de uzun yıllar yayıncılık yapmak pek kolay değil. Asırlık dergilerimiz maalesef yok. Biz bu sayımızla birlikte 15 yılı geride bırakıyoruz. 181 özenle hazırlanmış, her ay okuyucuyla buluşan dergi demek bu.

İngilizler hem denizci hem okumayı, araştırmayı seviyor. Bu iki dergi dışında sayamayacağım kadar çok özel hobi/ilgi alanı dergileri var. Denizcilik alanında ise bir çırpıda aklıma gelenler; Classic Boats, Practical Boat Owner, Yachting Monthly, Super Yacht World…

Türkiye’de ise amatör denizciye seslenen denizcilik dergileri olarak bir elin parmaklarını geçmiyoruz. Hepimiz de birbirine yakın yaşlarda, aynı sularda yüzüyoruz. Umarım Türkiye de gittikçe her anlamda zenginleşir. Hepimizin uzun yılları ve daha çok deniz sevdalısı okuru olur.

Bizim dört tarafımızda deniz yok belki ama üç tarafımızda var.
Denize sırtımızı dönüp oturmaya alışığız belki ama artık yan dönüp bakanlar da çok.
“Deniz yanındaki tarlalar değerli değildir” diye kızlara miras bırakılan bir kültürden geliyoruz ama bütün kızlar zengin olunca o bakış da değişti!
“Tekne zengin işidir” deniyordu, o da bu 15 yılda kırıldı, herkes cebine uygun bir tekne bulup alır oldu. Fakat son döviz kurlarıyla tekne alıcısı yine üst profile kaydı. Orta gelirli, beyaz yakalı büyük bir kesim maalesef denizden uzaklaşmak durumunda kaldı. Döviz kurlarındaki yükseliş tekne ve barınma maliyetlerini ciddi oranda yükseltti. Dövizle para kazanamayan bu büyük kesim belli ki bir süre denizi uzaktan seyredecek.

Oysa asıl onlar da denizde olduğunda bizim amatör denizciliğimiz gelişecek. Küçük teknelerin barınma sorunu ve ulaşılabilirliği değişmeden maalesef tam anlamıyla denizci millet olamayacağız.

İyi okumalar, iyi seyirler