21. Bosphorus Cup sona erdi

21. Bosphorus Cup sona erdi

“İstanbul Yelken Açıyor” sloganıyla 21. kez düzenlenen Bosphorus Cup sona erdi. Yerli ve yabancı toplam 900 yelkencinin yarıştığı ve büyük çekişmeye sahne olan Bosphorus Cup’ta kupanın yeni sahibi Coca Cola İçecek – DAS – A35 oldu.

Türkiye’nin önemli yelken yarışlarından Bosphorus Cup sona erdi. “İstanbul Yelken Açıyor” sloganıyla 21. kez düzenlenen organizasyonda üç gün boyunca kıyasıya bir rekabet yaşandı. 10 farklı ülkeden toplam 900 yerli ve yabancı sporcu Bosphorus Cup’ta yarıştı.

Bosphorus Cup’ın ilk yarış gününde yelkenciler Caddebostan- Adalar-Kalamış parkuruna çıktı. Pazar günü beklenen düşük hava sebebiyle, tek yarışla geçilmesi planlanan ilk gün iki yarış yapıldı.

Bosphorus Cup’ın asıl beklenen yarışı olan İstanbul Boğazı parkuru yine büyük çekişmeye sahne oldu. Başta tereddütler olsa da rüzgar yelkencilerin mücadelesine olanak verdi. Tekneler 12.00’de Dolmabahçe önünden start aldılar. Finiş ise Çırağan Sarayı önlerinde verildi.

Caddebostan açıklarındaki son gün yarışları hava şartları sebebiyle yapılamadı. Startı verilen tek yarış da abandone edildi. Yapılabilen üç yarış sonucunda Bosphorus Cup’ta kupanın yeni sahibi Coca Cola İçecek – DAS – A35 oldu. İkinciliği Jumbo – Farrfara- Farr 40, üçüncülüğü ise Arkas Blue Moon – Mat1220 elde etti. 21. Bosphorus Cup’ın kupası, şampiyon takımın dümencisi Yaşar Doğa Arıbaş’a coşkulu bir kutlamayla teslim edildi.

Bosphorus Cup’ta zafere ulaşan Coca Cola İçecek – DAS – A35 takımı, Türk tasarımcı Can Yalman’ın tasarladığı, yedi kilogram ağırlığındaki gümüş ve kristal malzemelerle üretilen eşsiz kupanın bir yıl boyunca sahibi oldu. Ayrıca Bosphorus Cup’ta dereceye giren takımlara Miles&Smiles’tan toplam 1 milyon mil hediye edildi.

BCT2 kategorisinde ise Selim Kakış’ın dümende olduğu ZACAPA A-35 ipi göğüsledi. CRUISER’da dümende Sancan Çokacar’ın bulunduğu Puff Doğan Sailing Dufour 24 P zirvede yer aldı. ORC 1’de Michalis Belegris’in dümende olduğu Team Code Zero – Grand Soleil 42 R, ORC 2’de ise dümende Mehmet Dinçay’ın yer aldığı Ebruli – KIS Global Yelken Takımı birinci oldu.

Coca Cola İçecek – DAS – A35 takımının dümencisi Yaşar Doğa Arıbaş, Bosphorus Cup kurucusu Orhan Gorbon’un teslim ettiği kupanın ardından yaşadığı büyük zaferle ilgili, “Bosphorus Cup için çok hazırlandık. Rekabet seviyesi Bosphorus Cup’ta çok yüksekti. Bosphorus Cup, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en önemli yelken yarışlarından biri olarak kabul ediliyor. Yelkencilerin iple çektiği bir yarışta ipi göğüslemek büyük gurur veriyor. Bu rüzgar şartları da bizim için çok uygundu. Rekabet ettiğimiz tüm sporculara, organizasyonda katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.