44Cup sezonu Kanarya Adaları’nda start aldı

44Cup sezonu Kanarya Adaları’nda start aldı

44Cup 2022 sezon açılışı, Kanarya Adaları’nda düzenlenen ilk ayakta 10 teknelik katılımla gerçekleşti.

Yazı: Baran Atasoy, Fotoğraf: Martinez Studio

Geçen sezon J70 sınıfından RC44’e geçen Valeriya Kovalenko’nun sahibi ve dümencisi olduğu Arttube ekibinin yanısıra bu sezonda da Melges 32’de 2021 yılını şampiyon olarak kapatan Christian Schwoerer’in La Pericolosa ekibi seriye dahil oldu.

Şubat ayı ortasında Kanarya Adaları’ndan biri olan Lanzarote’de düzenlenen yarışlarda ilk gün rüzgârsız geçirilirken ikinci gün doğudan esmeye başlayan ticaret rüzgârları, dalgasız 15 millik şartların oluşmasını sağladı. Kupanın gediklileri Team Ceeref ve Team Aqua ön plana çıkarken ilerleyen günlerde seriye yeni katılan ekipler de yarışlarda üst sıralarda yer almayı başardılar. Son güne girerken Sloven Igor Lah’ın Team Ceeref’i 11 puanlık avantajını iyi kullandı ve 34 puanla regattayı ilk sırada bitirdi. Monaco adına yarışan Rus Vladimir Prosikhin, Francesco Bruni’nin taktisyenliğinde podyumda ikinci sırayı alan ekip olurken İsveçli Torbjorn Tornqvist’in Artemis ekibi üçüncü oldu.

Yarışların bitmesinin hemen ardından Ukrayna’da patlak veren savaş sonrası Dünya Yelken Federasyonu‘nun Rus sporcuların dünya genelinde yarışlara alınmaması yönündeki çağrısına destek veren 44 Cup, sezonun geri kalan regattalarında bu kararı uygulayacağını açıkladı. Buna göre sahipleri ve ekip üyelerinin büyük bir bölümü Rus olan Arttube ve Atom Tavatuy ekipleri 2022 sezonunda yarışamayacak. Diğer taraftan Rus asıllı Monaco vatandaşı olarak yarışan ve ekibi Sloven, Yeni Zelandalı ve İtalyanlardan oluşan Team Nika’nın sahibi Vladimir Prosikhin için şimdilik herhangi bir yasaklama gelmemiş gibi gözüküyor.

Sezonun ikinci ayağı Mayıs ayında Portekiz’de (Cascais), üçüncü ayağı Haziran sonunda İsveç’te (Martstrand) düzenlenece. Ekim ayında aynı zamanda RC44 Dünya Şampiyonası yerine geçecek dördüncü ayakta Slovenya’da (Portoroz) olacak ekipler sezonu henüz açıklanmamış bir Ortadoğu kentinde yapılacak son regatta ile noktalayacak.