5. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası başlıyor

5. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası başlıyor

Türkiye’de kadınlara yönelik ilk ulusal yelken yarışı olma özelliğini taşıyan Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, 5 Eylül’de düzenlenecek.

Bu sene uluslararası nitelik kazanan ve ISF (Uluslararası Yelken Federasyonu) yarış takvimine de giren Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, yabancı kadın takımlarının katılımına da açıldı. Kurumsal ve bireysel kadın yelkencilerden oluşan takımların yarışacağı kupa, Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde, İstanbul Yelken Kulübü’nün işbirliği ile İstanbul Caddebostan – Adalar parkurunda gerçekleştirilecek.

Pandemi sürecinde Mart ayından itibaren durdurulan yelken yarışları TYF’nin onayıyla 15 Ağustos’ta yeniden başlamıştı. Eylül ayında 3 gün olarak planlanan 5. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, TYF tarafından yeniden düzenlenen takvime göre tek güne indi ve 5 Eylül’de takvime girdi.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası ’na geçtiğimiz yıllarda Türk Telekom, Arçelik, Doğuş Grubu, Mercedes Benz Türk, Borusan Otomotiv, Borusan Holding, Eker, Fiba Faktoring, Ford Otosan, Garanti BBVA, Burgan Bank, Garanti Emeklilik, GlaxoSmithKline, MSI Sailing Team, Innova, Sahibinden.com, Dunapack Packaging, Edenred, TWRE Woman Empowering Kadın Platformu, Şenpiliç RC Girls Sailing Team, Permolit Team Ladies First, Atak Akademi, Sultans of the Sea, Pupa Doğuş Üniversitesi ve AÇEV gibi kurumsal ve bireysel kadın yelken takımları katıldı.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası ile kadınların yelken sporuna olan ilgisinin artırılması, ülkemizdeki kadın yelkenciliğinin desteklenmesi, yeni sporcular yetişmesine fırsat sağlanması, kadın yelkencilerin motive edilmesi ve elde edilen gelirle kadınlara yönelik sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiren sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Kupa ile ilgili bilgilere  www.denizkiziyelkenkupasi.com adresinden ulaşılabilir.