Yelken açtık mavi bir masala

Yelken açtık mavi bir masala

Güneyin Sevilen Koyları

Her bir rota, her bir macera, yeni bir masal bizim için… Her güne uyanış gibi. Her günü masal gibi yaşamaya çalışmak, mutluluğumun, renklerimin nedeni… Şimdi Göcek’e veda zamanı. Ada Boğazı, Ekincik ve Çiftlik bizi bekler.

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: Özlem Ulubay Şahin (instagram: @baskaturlu_yasamak)

Develer tellâl, pireler berber iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken diye başlayan bir masala yol alıyoruz. Bu masalda dalgalar tellal, rüzgâr berber, tıngır mıngır sallanan ise bir yelkenli… Mavinin, yeşilin bin bir tonu, lezzetin coşkusu, dile gelen kuşların cıvıltısı, eski medeniyetlerin ruhu var. Uçan halıların yerine uçuran rüzgârlar, hayaller, şatolar yerine doğa ananın koynu ve masal diyarlarına mesken olmuş güzel ülkemin koyları var. Öylesine büyülü bir rota tuttuk ki…

Yeni yerleri keşfetme arzusu yanıyorsa içinde ve motive ediyorsa seni, yola çıkacağın sabah kelebekler uçuşuyorsa karnında demir alma vakti gelmiştir bu limandan. Gerçi bu sefer rotada yeni yerler yok ama istikamette beni çağıran bir yer var. Aş eriyorum resmen; neredeyse geceleri sayıklamaya başlayacağım, Öz (Özkan) “Günaydın” diyor “Ada Boğazı” diyorum, “Hadi denize girelim” diyor “Ada Boğazı” diyorum; Ada Boğazı da, Ada Boğazı.

Göcek’te sıcaklar da başladı, yoğunluk had safhada, bir de ben soğuk suyu severim bu mevsimde. Böyle atladın mı ürpereceksin biraz. Var biliyorum böyle yerler, hadi o zaman yelkenler fora..
Demesi kolay da uyumlanırım hemen olduğum yere, bir tarafım diyor ki hadi gidelim, bir tarafım diyor ki burası güzeldi ama. Sonra aklıma yolda olmanın büyüsü geliyor, tadını anımsıyorum o iksirin. Sürekli yol alan bünyemize, bu durma hali biraz fazla geldi.

Ve temmuz ayının bitimine 10 kala Göcek’te Merdivenli Koy’da arkadaşlarla keyifli bir gecenin ardından yelken açıyoruz batıya…

EKİNCİK

Göcek koylarından ayrılmamız maalesef öğleden sonrayı buluyor. Darboğaz’dan, Kurdoğlu Burnu’na kadar çok güzel yelken yaptık. Keyifler yerinde. Burnu döndükten sonra başladı eziyet. Halbuki ne güzel hayallerle doldurmuştum dimağımın yelkenlerini. Bu saatte yola çıkarsan, seni beşik gibi sallar bu azgın deniz.

Bugünkü masalın heyecanlı yerlerinden biriydi, iki mil uzunluğundaki İz Tuzu Plajı. Bebek caretta carettaların Akdeniz’le ilk randevularına tanıklık edeceğiniz özel yerlerden biri burası. Ardından Dalyan nehrinin girişinin önünde Delik Ada’nın hemen arka tarafında bir iskele var, gezi teknelerinin bağlanıp, mola verdiği ve yolcularını Dalyan su ürünleri kooperatifinin piyade teknelerine nehir turu için emanet ettikleri. Biz de yer bulursak burada bağlanır ve piyade teknelerine pişmiş mavi yengeç ve organik nar suyu siparişi verirdik. “Bu yıl var mı yine aynı uygulama?” diye merak edip uğrayacaktık. Piyade tekneleriyle tura çıkılan, İztuzu kumsalının arkası sürpriz yumurta kıvamında. Masal sanki Alis Harikalar Diyarında; dar kanallar, sazlıklar, sığlıklar, dev kaplumbağalar, küçücük kuşlar, gizemli Antik Kaunos şehrinin kalıntıları…

Bu arada hemen şunu belirtmekte fayda var adanın tekneleri koruyacak bir cüssesi olmadığından demir yeri her daim rahatsız edicidir.

Güneyin sevilen koyları; Ada Boğazı, Ekincik ve Çiftlik ile ilgili bilgiler içeren yazımızın devamını Eylül 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..