Cranchi Settantotto

Cranchi Settantotto

Cranchi Settantotto 78 - Seyir izlenimi

Cranchi’nin devrim niteliğindeki yeni amiral gemisi Cranchi Settantotto; lüks, konfor ve işlevsellik vaat ediyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

İtalyan tersane Cranchi, geçtiğimiz ocak ayında düzenlenen Boat Show Düsseldorf’ta yeni amiral gemisi Settantotto (78)’yu tanıtmış, geniş yaşam alanları ve kullanışlı detaylarıyla tekne severlerden olumlu not almıştı. Yenilikçi çizgilere sahip model aynı zamanda Cranchi’nin sektördeki 150’nci yılına ithaf niteliği taşıyor. Giovanni Cranchi, 1866 yılında Como Gölü kıyılarında ilk atölyesini açtığında işin buralara kadar geleceğini muhtemelen tahmin etmemiştir. Fakat iyi malzeme ve kaliteli İtalyan işçiliğiyle birlikte Cranchi, resmen tescil edildiği 1870 yılından bugüne kadar dünya denizlerinde dolaşan çok sayıda tekneyi suya indirerek herkesin bildiği ve güvendiği bir tersane olmayı başardı.

Cranchi Settantotto 78 - Beach Club

YENİLİKÇİ TASARIM

Christian Grande, imzasını taşıyan Cranchi Settantotto için 11 tasarım teması formüle edilmiş ve aralarından en iyi üç tanesi seçilerek tasarım aşamasına geçilmiş. İtalyan tekne tasarımcısı Settantotto tasarlanırken, ilk ilham ve kurşun kalem izinden itibaren renk seçimlerinin projenin merkezinde yer aldığını belirtiyor. “Settantotto’daki alanların genişliği, bizi yatçılık dünyasında hâlâ alışılmadık olan bağımsız mobilya unsurlarına, duvarlarda arkası boyalı cam ve kumaş kaplamalar kullanan belirgin, mimari matrise sahip bir tasarıma doğru itti. Büyük açıklıklar, doğal ışığı ve deniz unsurunu tasarıma entegre ederek dış ve iç mekânları birbirine bağladık. “

Grande ayrıca, her tekne sahibinin kendi zevklerine uygun en iyi kombinasyonu bulabileceğini ve ideal renk paletlerini hayal etmek için sundukları önerilerden yararlanacaklarına inanmış.
Settantotto, sosyalleşmeye ve dinlenmeye adanmış birçok alana sahip. Bunu başta, kıçta, flybridge’de ve ana güvertede pek çok alanda görebiliyorsunuz.

Kolayca erişilebilen yüzme platformu geniş bir kullanım alanına sahip. Yükseltilmesine ve ileri doğru hareket ettirilmesine olanak tanıyan bir sistemle donatılan havuzluk, tik kaplı garajın sağladığı olağanüstü yüzeyle deniz üzerinde kocaman bir ‘beach club’ haline dönüşüyor. Bu bölümün hemen arkasında bot ve jet ski için bir garaj bulunuyor.

KULLANIŞLI YAŞAM ALANLARI

Ana güverte katında havuzluk bölümü genelde teknelerde yaşanan sıkışıklığı azaltmak için sade bırakılmış. Bir kıç oturma grubu, iki tek koltuk ve sehpa ile kombinlenmiş.

Salonda geniş hacimler, zarafet ve işlevsellik ön planda tutulmuş. Mutfak, oturma bölümü ve dinlenme alanları için ideal bir yerleşim düzeniyle kare güvertenin ayırt edici özellikleri bir araya getirilmiş. Bu büyüklükteki bir yatta alışılmadık bir özellikse, ana güvertedeki ekstra banyo. Tüm mobilyalar, tarihi ve dinamik bir ‘Made in Italy’ mobilya markası olan Flexform koleksiyonlarının öğelerinden özenle seçilmiş ve döşenmiş.

Cranchi Settantotto (78) ilk izlenim yazısının devamını Eylül 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..