Absolute 50 Fly

Absolute 50 Fly

Absolute 50 Fly

Geniş yaşam alanları ve detaylara gösterilen özenle Absolute 50 Fly sizi epey şaşırtabilir.

Piacenza merkezli tersane flybridge modellerini yıllardır Volvo’nun podlarıyla donatıyor. Tersanenin sistem bilgisi ve teknelerindeki uygulamalar mükemmel. Ancak ufak bir detay var. IPS hakkındaki kapsamlı tecrübelerine karşın tek makine seçeneği olarak 435hp IPS600 sunma kararı biraz düşündürücü.

İtalya’nın Liguria kıyısındaki Marina di Varazze açıklarında yaptığımız deneme seyrinde hava güneşli, rüzgâr hafif ve deniz sakindi. 50 sorunsuz bir şekilde kayıcı seyire geçerek, makinelerin maksimum devrinin 50rpm altında maksimum 28 knot azami sürate ulaştı. Ancak bu 28 knot, dalgasız bir denizde, temiz gövde ve tamamen yüksüz bir şekilde yapıldı. Teknenin altı ve podlar yosunlanıp, ortalama bir seyir için gereken malzeme yüklendikten sonra performansın nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Absolute 50 Fly SalonAbsolute’un akıllıca yerleştirilen makine dairesini ses yalıtımıyla kaplamış olması ses seviyelerinin ölçümünde kendini gösteriyor. Böylesine büyük bir tekneyi hareket ettirmek için makinelere yük bineceği düşünülse de, 50’nin öne çıkan özelliği sessiz bir seyir sunması. Tabii IPS sisteminde makinelerin gövdenin iyice gerisine yerleştirilmesinin de etkisi var; yalıtımın yanı sıra arada güverte heçi, havuzluk kapıları olması da mesafe avantajı sağlıyor.

Aşağıdaki dümen mükemmel. En hoşumuza giden tarafı rahatlıkla ayakta durarak dümen tutmaya izin vermesi. 50, oldukça yüksek bir tekne, bir kez içine adım attığınızda –bu tersanenin çoğu teknesinde olduğu gibi– inanılmaz bir hacime sahip olduğu görülüyor. Kumanda düğmelerinin basit yerleşimi, kaliteli malzemeleri ve 12 inçlik iki ekran alacak alanıyla dümen istasyonu da harika görünüyor.

Ortalama performansı ve sakin seyrine bakıldığında 50 çok da sportif bir tekne değil. Tekne dinamizmden kaybettiğini iyi tasarlanmış, konforlu ve farklı şekillerde ayarlanabilir flybridge dümen bölümüyle telafi ediyor. Çift kişilik dümen koltuğu çok güzel, konforlu arkalıkları ve bel desteği var. Her iki koltuk da kaydırılabiliyor ve aşağıda olduğu gibi minder kaldırılarak ileri doğru daha rahat görüş kazanılabiliyor.
Absolute 50 Fly - Teknik Özellikler
Testin devamı Mart 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.