Kalite ve tasarıma yön veriyoruz

Kalite ve tasarıma yön veriyoruz

CMB Yachts - MiracleAldığı ödüllerle kısa sürede Türkiye ve dünyada kendinden söz ettirmeyi başaran CMB Yachts, yeni projeleriyle hız kesmeden üretimine devam ediyor. Tersane Müdürü ve Projeler Koordinatörü Cüneyt Okçu’yla CMB Yachts vizyonunu ve gelecek projelerini konuştuk.

Yazı: Kadir Pirasoğlu
Başaran Yatırım Holding tarafından 2006 yılında Antalya Serbest Bölge’de kurulan CMB Yachts, kompozitten ürettiği 40 metre üzeri megayatlar sayesinde Türkiye ve küresel pazarda adından söz ettiriyor. Suya indirdiği 47 metrelik Orient Star’la 2012 yılında “Dünyanın En İyi Dizayn Ödülü”nü alan CMB Yachts, 10.000 m²’lik üretim alanında 250 kişilik bir ekiple yoluna devam ediyor. Tersane kalite standartları gereği tüm üretim ve montaj işlerini kendi ekibiyle yapıyor.

Yeni tekneniz 47 metrelik Miracle’ı nisan ayında, Magic ve Mina teknelerini ise 2018 yılında suya indirmeye hazırlanıyorsunuz. Mystic ve Orient Star tekneleriniz ise suda. Projelerinizden bahseder misiniz?
46 metre uzunluğunda Mystic isimli teknemiz 2010 yılında suya indiğinde kompozit üretim tekneler arasında bir dönüm noktası oldu. O güne kadar Avrupa’da bu boyda bir kompozit tekne üretilmemişti. Mystic’te ortaya konan kalite ve tasarımındaki fark onu sektörde ayrıcalıklı bir yere getirdi. Bugün itibariyle hala Mystic boyunda Türkiye’de CMB Yachts haricinde kompozit tekne üretilmemiştir. Ayrıca tasarımında yaratmaya çalıştığımız Timeless Design kavramını tam olarak hak ediyor.

Orient Star (47 metre), kendimizi aşma sürecimizde başlayan bir projemizdir. Mystic’le Timeless Design konseptine son noktayı koyduğumuzu düşünürken bu tasarımı farklı bir bakış açısıyla hayal eden deniz tutkunu bir aileyle yollarımız kesişti. Kendilerinin denize ve tekneye olan saygı ve hayranlıkları bizi çok etkiledi. Onların hayallerini, kendi vizyonumuzla buluşturmaya ve eşsiz bir proje daha ortaya çıkarmaya karar verdik. Böyle bir hisle ortaya çıkarılan Orient Star uluslararası platformlarda birçok ödülün sahibi oldu.

Şu anda üretimimizde bulunan 47 metrelik Miracle, Magic ve Mina projelerimiz ise kendi segmentinde sektöre kalite ve tasarım anlamında yön vermesi, liderlik etmesi düşüncesiyle tasarlandılar. Bu tasarımdan toplamda beş adet üretmeyi planlıyoruz. Projenin detaylarını son ana kadar saklı tutacağız. Çok kısa bir süre önce başladığımız müşteri ziyaretlerimizden edindiğimiz tasarım ve kalite geri bildirimleri çok olumlu yönde.

CMB Yachts - TersaneCMB Yachts olarak kompozit megayatlar üzerine odaklı bir tersanesiniz. Neden?
Bizim için önemli olan kriter projelerin en kaliteli şekilde yapılmasıdır. Hangi malzemeden yapılacağının seçimleri projelerdeki hatlara göre tayin edilmektedir. Örneğin, çelik veya alüminyum bir teknede iç ve dış bükey formları aynı hat üzerinde gerçekleştiremezsiniz. Tasarımdaki bu detayı ancak çok kalın ve teknik olarak uygun olmayan macun kalınlıklarıyla sağlayabilirsiniz. Bu da ileride çatlama gibi sıkıntılar doğuracağı için kalitenin devamlılığını sağlayamazsınız. Ancak kompozit üretimde hayal ettiğiniz her türlü formu teknik olarak çelik veya diğer malzemelerle aynı mukavemette ancak kalite olarak çok daha üst seviyede gerçekleştirebilirsiniz. Şu ana kadar yaptığımız tüm projelerde istediğimiz kalite standartlarını yakalamamız adına kompozit sistemlerini kullandık.

Yazının devamı Mart 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.