Antalya 19 Mayıs’ta deniz çıktı

Antalya 19 Mayıs’ta deniz çıktı

Antalya Valiliği tarafından düzenlenen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gemi Korteji” renkli görüntülere sahne oldu. Jetskilerden yüzen otomobillere, optimistlerden askeri gemilere kadar birçok deniz taşıtı suyun üzerindeydi.

Haber ve Fotoğraflar: Osman Uğur

Türkiye’nin bağımsızlığının bir gemi yolculuğuyla başladığını hatırlarsak Antalya Valiliği tarafından düzenlenen “19 Mayıs Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gemi Korteji”nin de ne kadar anlamlı bir etkinlik düzenlediğini anlayabiliriz. Antalya’daki törene hazırlık fırkateyn TCG Barbaros ‘un sabah saatlerinde Kaleiçi açıklarına demirlemesiyle başladı. Antalya Yelken ve Deniz Sporları İhtisas Kulübü AYDİK’ e ait optimist takımı Antalya Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik eşiliğinde denizde tur atarken, söndüren gemileri de etkinliğe destek verdi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın da katıldığı korteje üzerinde Türk bayrağı olan motoryatlar, jetskiler de katıldı. Yaklaşık iki saat süren etkinlikte kortej, sirenler çalarak Konyaaltı açıklarında tur attı ve tekrar Kaleiçi Limanı’na döndü.

Saat 18:00’de de Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin etkinliğine yoğun katılım sağlandı. Bu etkinlik kapsamında da Türk bayraklarıyla donatılmış 30 tur teknesi, kortej yaparak Lara’ya kadar seyir yaptılar. Antalya’da düzenlenen “19 Mayıs Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gemi Korteji” etkinliklerinde tek eksik yelkenli yatlardı. Türkiye’nin turizm başkenti olarak adlandırılan Antalya’da bu etkinlikte hiçbir yelkenli teknenin olmaması bir deniz yolculuğuyla başlayan Türkiye‘nin bağımsızlık öyküsünde küçük ama önemli bir eksiklik olarak sensörümüze takıldı.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.