Çevreci SUV modeli: BMW iX3

Çevreci SUV modeli: BMW iX3

Beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip motoruyla dikkat çeken, BMW X ailesinin tamamen elektrikli ilk modeli iX3, yollarda boy göstermeye hazır.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Elektrikli ve hibrit otomobiller son 10 yılda oldukça hızlı yol aldılar ve bu araçlar otomotiv sektörünün geleceği olacaklar. Markalar yatırımlarını bu teknolojilerin daha verimli ve uzun süreli kullanımı için harcıyor. Alman otomobil devi BMW, geliştirdiği beşinci nesil eDrive teknolojisiyle birlikte elektrikli motor, şarj ve yüksek voltajlı batarya konularında önemli bir gelişim sağladı. Tamamen elektrikle çalışan BMW iX3; bu sayede performans, verimlilik ve menzil konusunda üst seviyelere ulaşabiliyor. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisinin önümüzdeki dönemde BMW iNext ve BMW i4 modellerinde de kullanılması planlanıyor.

VERİMLİ MOTOR

Yeni BMW iX3’ün elektrik motoru, yapılan geliştirmeler sonucunda BMW’nin tamamen elektrikli mevcut modellerinden yüzde 30 daha fazla güce sahip. 290hp maksimum güç ve 400Nm maksimum tork üreten yeni elektrik motoru BMW iX3 ’ü sıfırdan 100km’ye 6.8 saniyede çıkarırken şimdiye kadar kullanılan en yüksek voltaj ve depolama kapasitesine sahip pil hücresi teknolojisi sayesinde WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC test kriterlerine göre ise 520 kilometrelik bir menzil sunuyor ve hızlı şarj istasyonlarında yüzde 80’lik şarj kapasitesine sadece 34 dakikada ulaşıyor.

BMW iX3
Mavi renkli detaylar kapılarda ve ortam ışığında da kullanılmış.

SPORTİF GÖRÜNÜŞ

X model ailesinin belkemiği ve de en çok satan SUV’si olan X3 gövdesi üzerine inşa edilen yeni modelde mavi renkli detaylar ve özel böbrek ızgaralar ilk göze çarpan tasarım unsurları olarak dikkat çekiyor.

Elektrik kullanımına vurgu yapılan mavi rengi, yeniden tasarlanan 20inç aerodinamik jantlar, kapı eşik kaplamaları ve ortam ışığı gibi ayrıntılarda kullanılarak ortak bir tasarım dili yaratılmış. Orta konsoldaki BMW iX3 ambleminin yanı sıra, gösterge panelindeki özel tasarımlar ve elektrikli sürüşe özel tasarlanmış bilgi ekranı uyum içinde. LED farlar, üç bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, panoramik cam tavan, sürüş asistanı, kablosuz şarj-bağlantı sistemi ve park asistanı gibi birçok özellik BMW iX3 ’te standart olarak sunuluyor.

Ülkemizde 2021 yılı itibariyle Impressive donanım paketiyle satışa sunulan BMW iX3 ‘in önerilen anahtar teslim satış fiyatı 1 milyon 47 bin 200 TL

İLETİŞİM: bmw.com.tr

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.