İzmir Marina açıldı

İzmir Marina açıldı

İzmir Körfezi’ndeki tek marina olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınıp tamamen yenilenen İzmir Marina’nın açılışı yapıldı.

İzmir Üçkuyular’da bulunan ve Haziran 2020’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin devralıp baştan sona yenilediği İzmir Marina açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarafından açılan İzmir Marina, Körfez’in tek marinası olma özelliğini taşıyor.

Beş yıllığına kiralanan ve İZDENİZ’in işleteceği İzmir Marina, 60 tekne kapasiteli bağlama yerine, bakım-onarım imkanlarına sahip ve şehre ulaşım açısından avantajlı bir noktada bulunuyor.

İzmir’in Denizle Buluşma Noktası” sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Uzun süredir kullanılmayan Marina’yı geçtiğimiz yıl haziran ayında beş yıllığına kiralamış ve Belediye şirketimiz İZDENİZ’in işletmesi yönünde bir karar almıştık. Marinamızı yeniden İzmir halkının hizmetine açıyoruz” dedi.

Kent içinde yer alması nedeniyle yat turizmi alanında İzmir’e önemli bir ivme kazandıracağını ve kentin refahını büyüteceğini söyleyen Soyer, “Burada kurduğumuz Denizcilik Eğitim Merkezi ise refahın adil bölüşümü hedefimize kıymetli katkılar sağlayacak. Çünkü bu merkezde dezavantajlı mahallelerimizdeki çocukların denizle buluşmasını sağlayacağız” dedi.

Dört farklı konseptte “Nefes”

İzmir Marina’nın ilk etapta bağlama ve bakım-onarım yapılan çekek yerlerinin elden geçirilmesiyle ocak ayından itibaren teknelere ev sahipliği yapmaya başladığını söyleyen Soyer, “Marinamız metro, tramvay, sahil yolu, otoyol, iskele, aktarma merkezi ve ilçe terminaliyle aynı eksende ve ulaşım açısından önemli bir nokta üzerinde yer alıyor.

Güçlü ve ulaşılabilir konumu, 60 tekne kapasiteli bağlama yeri, kara sahası, bakım onarım imkanları, teknik ekibi ve yenilenen hizmet altyapısıyla İzmir Marina hizmet verdiği günden bu yana, muhtelif tipte yelkenli tekne ve motor yat, yelken ve yarış eğitim tekneleri tarafından yoğun ilgi ve talep görmeye başladı. Öyle ki Marinamızın, kadınları denizciliğe teşvik etmek adına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın tekne sahiplerine yönelik indirim kampanyasının çok yoğun ilgi gördüğünü duymaktan kıvanç duydum” dedi.

İzmir Marina açılışı
İzmir Marina, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından açıldı.

 

İzmir Marina’da Büyükşehir şirketi Grand Plaza’nın işleteceği dört farklı konseptte “Nefes” adlı sosyal ünitelerinin de yer aldığını vurgulayan Soyer, “Üçkuyular’ın İnciraltı ile buluştuğu noktada yer alan İzmir Marina; martı, karabatak ve pelikanlar eşliğinde, Körfez’de gün batımının tadını çıkarmak isteyen tüm İzmirlileri ağırlamaya başlıyor.

Marinamız aynı zamanda bir kıyı tesisi olarak bulunduğu konumda, sunduğu imkanlar sayesinde, Körfez’deki rüzgârlardan istifade etmek isteyen yelkencilerin ve yelken sporunun yıl boyunca uğrak yeri olmaya başlayacak. Urla, Uzunada, Mordoğan ve Foça hattında, gezinti tekneciliğinin de önemli bir merkezi haline dönüşecek. Marinamız Akdeniz’de seyreden tekneler için konforlu, doğa, tarih ve kültür odaklı, cazip ve huzurlu bir konaklama yeri sunacak ve İzmir’in Akdenizli kimliğini daha da pekiştirecek” dedi.

Çocuklar deniz sporlarını öğrenecek

İzmir Marina’nın pandemi sonrası uluslararası hale getirilmesi hedeflenen Körfez Festivali ’nde de önemli bir rol üstleneceğini ve İzmir’in dünyaya tanıtımına destek olacağını söyleyen Soyer, “Marinamız, İzmir’de refahı büyütmemize çok önemli katkılar sağlayacak. Sürdürülebilir çevre bilinci ve yüzülebilir Körfez temasının gözetileceği merkezimizdeki tüm eğitimlerde, İzmirli çocuklara deniz sporlarını öğrenme fırsatı sunacağız” dedi.

İzmir Marina’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek uygulamalı eğitim programlarıyla İzmirli çocuklar İzmir Marina’da deniz sporlarıyla buluşacaklar. Bu kapsamda tesis içerisinde yenilenen mevcut yüzme havuzu sayesinde İzmir’de yüzme bilmeyen tüm çocuklar profesyonel eğitimciler tarafından yüzme dersleri alma imkanı bulacak. Denizcilik Eğitimleri Merkezi’nde yüzme derslerinin yanı sıra, 7-15 yaş arası İzmirli çocuklar ve gençler yüzme, kano ve yelken başta olmak üzere çeşitli deniz sporlarını öğrenme fırsatı bulacaklar.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.