Grippy otomatik çapa şamandırası

Grippy otomatik çapa şamandırası

Demirleme işleminiz sonrasında çapanızın tam olarak nerede olduğunu kolayca görebileceğiniz, kullanımı basit Grippy; ileri teknoloji ürünü bir çapa şamandırası. İtalyan tasarımı Grippy otomatik çapa şamandırası, 2016 yılında Endüstriyel Tasarım Birliği’nin özel mansiyon ödülünü ve 2018 yılında yine ADI’nin beş dalda birincilik ödülünü almış.

Hafif ve kompakt bir yapıda olan çapa kendiliğinden sarılabilen 15 metre uzunluğundaki HMPE (Ultra Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen) malzemeden üretilen şamandıra halatıyla 1200 kg taşıma kapasitesine kadar yüksek dayanıklılığa sahip. Sürüklenme engelleyici teknolojisi akıntılar ve güçlü rüzgârlarda bile çapanın dikey ekseninde sabit durmasını sağlıyor. Üzerindeki belirteçler şamandıranın gündüz dikkat çekmesine imkan tanırken fosforlu bantlar gece de şamandırayı görünür kılıyor.

Grippy otomatik çapa şamandırası sunduğu özelliklere göre Basic, Light, Heavy ve ABR modelleriyle satışa sunulan Grippy kendiliğinden ayarlı çapa şamandırasının fiyatları KDV hariç 179 ilâ 471 Euro arasında değişiyor.

Grippy otomatik çapa şamandırası sunduğu özelliklere göre Basic, Light, Heavy ve ABR gibi dört farklı modele sahip.
Grippy otomatik çapa şamandırası sunduğu özelliklere göre Basic, Light, Heavy ve ABR gibi dört farklı modele sahip.

Basic modeli; hafif ve kompakt bir yapıya sahip. Kendiliğinden sarılabilen 15 metre uzunluğundaki HMPE (Ultra Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen) malzemeden üretilen halat ile 500kg’a kadar dayanıklılık gösteriyor. Su geçirmez iki bölmede mekanik parçalar barındıran çapa; 20 cm çapı ve 1.3kg ağırlığıyla taşınması ve kullanılmadığında saklanması oldukça kolay. Aksesuar olarak sunulan HMPE uzatma kiti, 25 metreye kadar olan derinliklerde ürünü kullanma imkanı veriyor.

Light modeli; Basic modeliyle aynı özelliklere sahip ürün ek olarak, entegre güneş enerji paneliyle şarj olabiliyor ve otomatik gece ışığı, küpeşte tutamacı gibi ekstra özellikleri bulunuyor. Grippy Basic modelinde ekstra aksesuar olarak sunulan, 500 kg’ın üzerinde kapasiteye sahip 316 paslanmaz çelik kablo ve şakıl ile donatılmış. Aksesuar olarak sunulan HMPE uzatma kiti, 35 metreye kadar derinliklerde kullanma imkanı veriyor.

Heavy modeli; Ağır çapalar için özel geliştirilen çapa şamandırası, kendiliğinden sarılabilen 20 metre uzunluğundaki UHMWPE malzemeden üretilen halatı sayesinde 1200kg’a kadar dayanıklılık gösteriyor. Grippy Light modelinin tüm özelliklerini barındıran ürün; 20 cm çapı ve yalnızca 1.4kg ağırlığıyla kolayca taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Tüm modeller gibi akıntılarda veya kuvvetli rüzgarlarda bile her zaman çapanın dikey ekseninde kalan ürün; 316 paslanmaz çelik kablo ve şakıl sayesinde 1.200kg’a kadar dayanma gücüne sahip. Çelik kablolar sayesinde HMPE halatı kayalık ve taşlı deniz tabanlarında sürtünmeden zarar görmüyor ve fonksiyonel olarak çalışabiliyor. Opsiyonel olarak sunulan HMPE uzatma kiti 30 metreye kadar güvenle çapa atabilmenizi sağlıyor.

ABR (Otomatik Halat Kilit Sistemi) modeli; Yenilikçi teknolojisi sayesinde, şamandıra 90 dereceden fazla yattığında şamandıra halatının kontrolsüz açılmasını engelliyor ve çapa çekilirken şamandıranın da çapayla beraber sudan çıkmasını sağlıyor. Bu özellik katamaran, trimaran veya yüksek pruvalı teknelerde ürünü doğrudan kablosundan tutup çekerek kullanmanıza olanak tanıyor.

İletişim: foramarinegroup.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.