Arcadia A96

Arcadia A96

Arcadia Yachts’ın yeni projesi A96’nın merkezinde, wellbeing (kendini iyi hissetme) arzusu yatıyor. A96’nın dış tasarım ve çoklu esnek yerleşim düzeninden, Igor Lobanov’un iç tasarımına, hizmet ve güvenlik standartlarından tahrik ve stabilizasyon sistemlerine kadar her yönü, bu düşünceyle tasarlanmış.

29 metreyi aşan boyu ve yaklaşık 8 metre genişliği olan Arcadia A96, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek yaşam alanları ve beş kamaraya sahip. Dört Volvo Penta IPS1.200 ünitesine sahip tahrik sistemi manevra kabiliyeti, uzun menzil, düşük emisyon ve akustik konfor sunuyor. A96’nın dünya prömiyerinin 2023 Cannes Yachting Festival’de yapılması planlanıyor.

Wellbeing, buA96 projesinin yol gösterici yıldızı olmuş.

Wellbeing, bu projenin yol gösterici yıldızı olmuş. A96’nın konsepti, dış tasarımı ve teknolojisi, bu sağlıklı yaşam arayışını her ayrıntıda yansıtacak şekilde geliştirilmiş. A96 önceki iki serinin avantajlarını da güçlendirerek bünyesinde barındırıyor. A serisinin devasa hacimlerini ve üstün hizmet seviyelerini sunan A96, deniz manzaralı geniş kıç teraslar sunarken mükemmel manevra kabiliyeti ve Sherpa yatları için tipik olan azami 24 knot hız sağlıyor.

Doğayla temas kurma çabasındaki tekne, devasa şeffaf sürgülü kapıları ve pencereleriyle iç ve dış alanlar arasında sürekli bir diyalog kuruyor. Doğal ışıkla dolup taşan mekanlar, denizin seslerine ve kokularına dalarak çevreyle bütünleşiyor.

Yüzme platformundan pruvaya kadar birbiriyle uyum içerisinde olan alanlar ana güvertenin keyifli ortamına ek olarak, üst güvertede daha özel alanlar ve ve pruva alanında ise tam bir mahremiyetle vakit geçirmeye de olanak tanıyor. Bu özelliklerin tümü, yatın yeniden forma girmek ve günlük yaşam için gereken enerjiyi geri kazanmak için ideal bir çare olduğu fikrine katkıda bulunuyor.

Tekne doğal ve mümkün olduğunca çevre dostu malzemelerle dekore edilmiş.

Sürgülü kapılar, çok yönlü iç mekanlar sağlıyor. Ana ve üst güvertelerdeki yaşam alanlarında, geniş yan ve kıç duvarlar tamamen açılarak tam anlamıyla açık hava alanlarına dönüştürülebiliyor. Misafir ve mürettebat hareket alanlarının özel bir mürettebat merdiveni ile net bir şekilde ayrılması, tam donanımlı modern bir kiler ve üst güvertede ikinci bir tuvaleti dahil etme olasılığıyla yüksek standartlar sağlanıyor.

Marka iç mekanlarda bu yaklaşımını sürdürmek için yasarımcı Igor Lobanov’dan ortamları doğal ve mümkün olduğunca çevre dostu malzemelerle dekore etmesini istemiş ve yumuşak hatlara sahip mobilyaların olduğu bir tasarım tercih etmiş.

Yachting Wellbeing deneyimini tasarlama

A96, yalnızca 90 ila 100 fit segmentinde su üzerinde rahatlığın nihai temsilcisi değil, aynı zamanda hacim, en yüksek hız (isteğe bağlı motorizasyonla 24 deniz miline kadar) ve 400 metrekareden fazla toplam kullanılabilir yüzey alanıyla hepsi tek bir projede birleştiriyor.

Bu nedenle Arcadia Yachts teknik departmanı, ağırlıkları optimize etmek ve mevcut en gelişmiş yazılımı, reçineye ek olarak karbon fiber ekler kullanarak kapsamlı bir infüzyon teknolojisi kullanımı yoluyla yapısal konforu artırmak için çok çalışmış. Son olarak, tüm kablolama ve boru sistemleri optimize edilmiş ve makine dairesinin termo-akustik yalıtım çözümü, yenilikçi malzemeler kullanılarak daha da verimli hale getirilmiş. Tam yükte, deplasmanın sadece 130 ton olması, projenin en yüksek hız hedefine ulaşmasını sağlıyor.

Sessiz mod sistemi konuklara otel konforu sunmayı amaçlıyor.

Yüksek performans ve otel seviyesinde konfor sağlamak için tahrik sistemi dört Volvo Penta IPS1.200 ünitesinden (veya isteğe bağlı olarak IPS1.350) oluşuyor ve yaşam alanını optimize etmeyi ve gürültü ve titreşim kaynağını kıç tarafına kaydırmayı mümkün kılıyor. Bu entegre çözümün faydaları yadsınamaz, joystick sayesinde mükemmel manevra kabiliyeti ve dinamik konumlandırma sistemi sağlanıyor. Motor odasının giderek daha sıkı hale gelen emisyon düzenlemeleri standartlarına uygun olarak yükseltilmesine izin veren sığ su çekimi ve motorların sınırlı boyutu, A96’yı her türlü suda seyredebilen bir yat haline getiriyor.

Son olarak, kısmen güneş panellerinden güç alan 100kWh üzerinde isteğe bağlı sessiz mod sistemi, geceleri gemide 8-9 saate kadar sessiz mod sağlarken, kabinler konuklara sıcaklığı ayarlama ve her bir alanda eşit bir sıcaklık sağlayarak iyi bir gece uykusu sağlayan sessiz çalışan klima çözümü sunuyor.

A96, 2008 yılında kurulan tersanenin çizdiği yeni rotayı başlatarak 2023 Cannes Yatçılık Festivali’nde prömiyerini yapacak. Günlük hayatımızda giderek daha belirgin hale gelen çevresel duyarlılık eğilime yanıt veren tekne, geleceğin yat tasarımlarını bünyesinde barındırıyor.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.