Başak Mireli Atlantik’i geçti!

Başak Mireli Atlantik’i geçti!

Başak Mireli, Atlas Okyanusu’nu yelkenliyle tek başına geçen ilk Türk kadını olmayı başararak tarihe geçti.

Başak Mireli, yelkenliyle tek başına Atlas Okyanusu’nu geçmeyi başaran ilk Türk kadını oldu. Mireli 23 Aralık’ta başladığı yolculuğunu 16 Ocak’ta Martinik’te tamamladı.

43 yaşındaki yelkenci, 20 seneden fazladır yelken yapıyor. Başak Mireli ve eşi Ömer Öcel dünya seyahatlerine 9 Temmuz’da başladı. Atlas Okyanusu geçişini yapmak üzere tek başına yola koyulan Mireli’nin macerası 25 gün sürdü.

Teknesi İstanbul ile yola koyulan Başak Mireli, “Bunu ilk yapan Türk kadını ben olacağım ama bunu farklı yelkenciler de yapabilirdi. Yaptığım şey çok atla deve bir şey değil. Ben sadece doğru zamanda, doğru yerde olduğum için bunu ilk yapan kadın olabilirim…” demişti.

Başak Mireli’nin peşinden Atlas Okyanusu’nu geçmek için yola koyulan dünya turundaki yazarlarımızdan Özlem Ulubay Şahin, yolda tanışıp arkadaş olduğu Mireli ile Ocak sayımız için samimi bir röportaj yapmıştı. Okumak için tıklayın.

Başka Türlü Yaşamak ekibi, Başak Mireli’nin eşi Ömer Öcel’le tarihe geçen yelkenciyi ilk karşılayanlar oldular.

 

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.