The Ocean Race start aldı

The Ocean Race start aldı

Dünyanın çevresini dolaşan en zorlu yelken yarışlarından The Ocean Race’in 50. Yıl Jubile edisyonu, 15 Ocak’ta İspanya Alicante’den start aldı.

Dünyadaki en uzun ve en zorlu profesyonel spor etkinliklerinden The Ocean Race, yelken sporunun en zorlu takım mücadelesi ve Olimpiyat Oyunları ve America’s Cup’ın yanı sıra sporun Üç Büyük etkinliklerinden biri olarak anılıyor.

The Ocean Race macerasına 1973 yılında Whitbread Round the World Race adıyla başladı. 2001 yılında Volvo’nun sponsorluğa gelmesiyle, 2019 yılına kadar Volvo Ocean Race olarak anıldı. Volvo’nun sponsorluktan ayrılmasının ardından yarış yoluna The Ocean Race olarak devam ediyor.

Bu yıl 50. yılına ulaşan The Ocean Race’in ilk ayağı, İspanya’nın Alicante şehrinden start aldı. 50. Yıl Jubile edisyonunda IMOCA ve VO65 olmak üzere iki sınıfta farklı tekneler yarışıyor. Dünyanın en iyi yelkencilerinin mücadele ettiği yarışa IMOCA sınıfında beş, VO65 sınıfında altı tekne katılıyor.

Yarışta VO65 tekneleri, üç etaplı olarak daha Avrupa merkezli bir yarış sürdürecekken, IMOCA tekneleri ise dünyanın etrafında tur atacak ve bunu yedi durakta durarak tamamlayacak. İlk etap Cabo Verde’de sona erecek ve ikinci etap Cabo Verde’den 25 Ocak’ta başlayacak. VO65 tekneleri burada diğer teknelerin bahar aylarında dönmesini bekleyecek.

Cabo Verde’den yola çıkan IMOCA takımları, yarışın ikinci durağı için Güney Afrika, Cape Town’a varacaklar. Üçüncü etapta Cape Town’dan 26 Şubat’ta yeniden yola çıkacak olan filo, yarışın en uzun etabında zorlu hava koşullarıyla mücadele edip, Brezilya, Itajai’ya ulaşacaklar.

23 Nisan’da buradan başlayan dördüncü etap, Newport’ta sona erecek. Newport’tan yola çıkan tekneler Atlas Okyanusu geçişini tamamlayacak ve Aarhus’a varacaklar. Aarhus – The Hauge Kiel arasında koşulan altıncı etabın ardından, son etap Hollanda, The Hauge Kiel’den başlayacak ve yarış İtalya, Genova’da sona erecek.

Pınar Coşkuner Genç startta hakem teknesinde.

The Ocean Race’in komitesinde ilk kez Türkiye’den bir hakem yer alıyor. Türk hakem Pınar Coşkuner Genç katıldığı uluslararası yarışlardaki başarıları nedeniyle uluslararası komiteye seçildi. Daha önce Olimpiyatlarda da görev alan Genç hem sanal ortamda hem de fiziki olarak yarışlarda görev alıyor.

The Ocean Race’de IMOCA sınıfında, Amerika’dan, 11th Hour Racing Team, Almanya’dan Team Malizia, Fransa’dan GUYOT environement-Team Europe, yine Fransa’dan Biotherm, İsviçre’den Team Holcim-PRB mücadele ediyor.

VO65 sınıfında ise Portekiz’den Mirpuri Foundation Racing Team, Litvanya’dan Ambersail, Hollanda’dan Team Jajo, Polonya’dan WindWhisper Racing Team, Meksika’dan Viva Mexico ve Avusturya/İtalya ortaklığında Austrian Ocean Racing powered by Team Genova katılıyor.

Yarışları, The Ocean Race’in web sitesinden anlık olarak takip edebileceğiniz gibi, Eurosport Türkiye’den de günün özetlerini ve röportajları içeren bölümleri takip edebilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.