Arkas Aegean Link Regatta sona erdi

Arkas Aegean Link Regatta sona erdi

26-28 Ağustos tarihlerinde Çeşme’de gerçekleştirilen 6. Arkas Aegean Link Regatta sona erdi. Yarışın overall kategorisindeki birincisi Baby Dracula olurken onu Arkas Blue Moon ve Corendon Cheese izledi.

Arkas Aegean Link Regatta bu yıl altıncı kez 26-28 Ağustos tarihlerinde Çeşme’de gerçekleştirildi. 38 tekne ve 300’e yakın yelkenci üç gün boyunca toplam beş yarışta Ovacık-Ilıca ve Çeşme sahillerini renklendirdi.

Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK Çeşme Marina tarafından bu yıl altıncı kez gerçekleşen yarışın overall kategorisinde birincisi Baby Dracula olurken onu Arkas Blue Moon ve Corendon Cheese izledi. Üç gün boyunca denizde mücadele eden takımlar pazar günü Yuzu Beach’te gerçekleştirilen kapanış partisinde bu kez eğlence için bir araya geldi.

25 Ağustos’ta Çeşme Marina Yacht Club’ta gerçekleştirilen açılış kokteylinin ardından 26 Ağustos’ta yarışın ilk startı verildi. Birinci gün 26 Ağustos’ta Çeşme-Alaçatı coğrafi rotasında yapılan bir yarışta mücadele eden 37 tekne Çeşmeliler için görsel şölen yarattı. Mevkilere göre 5-8 knot arasında değişen rüzgâr hızı mücadeleyi farklı bir yöne itti. Taktiklerin ön plana geçtiği yarışta rüzgârı doğru kullanan tekneler finiş hattını kesti. Arkas Blue Moon teknesi birinci, Team Spirit ikinci, Lemon ise üçüncü oldu.
Yarışın ikinci günü 7-8 knot arasında esen rüzgâr mücadeleyi pekiştirdi. Çeşme-Alaçatı açıklarında yapılan iki yarış sonunda IRC-O kategorisinde Arkas Blue Moon teknesi birinci, Anything ikinci ve Team Spirit üçüncü oldu. IRC 1 kategorisinde ise Borusan Racing Evolution birinci olurken Team Linea Rossa ikinci ve üçüncü Yirmi Yedi oldu.

Arkas Aegean Link Regatta’da üçüncü gün yarışları ise heyecanlı bir rekabete sahne oldu. Biri şamandıra biri coğrafi olmak üzere yapılan iki yarışta IRC-O kategorisinde birinci Arkas Blue Moon olurken ikinci Team Spirit ve üçüncü Lemon oldu. IRC 1 kategorisinde ise Borusan Racing Evolution birinci, Team Linea Rossa ikinci ve Sailmaster-İzocam Yelken Takımı üçüncü oldu.
Üç günün sonunda yarışın overall kategorisinde kazananı ise Baby Dracula olurken onu Arkas Blue Moon ve Corendon Cheese izledi. Destek gruplarında ise Destek 1’de Alexandre Dreams, Destek 2’de ise Auriga birinci oldu.

Arkas Aegean Link Regatta’da deniz tutkunları, yarışların ardından pazar günü Yuzu Beach’te gerçekleştirilen özel kapanış partisinde hem kupalarına sahip oldu hem de yarışın yorgunluğunu attı.

Baby Dragon ekibinin kupa mutluluğu

Parti öncesi yapılan kupa töreninde Baby Dragon kupasını Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arkas’ın elinden aldı. Kupayı bir sene boyunca ellerinde tutacaklar.

“Çeşme’yi Çeşme yapan rüzgarıdır”

Kapanış partisinde konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Altıncısını tamamladığımız yarışımızın sürdürülebilirliğini ilk günden beri önemsiyoruz. Arkas Aegean Link Regatta’da 6 yılda toplam 236 tekne ve 2 bine yakın sporcu yarıştı. Bu yıl 38 tekne bizimleydi, Bulgaristan ve Rusya’dan katılan iki teknemiz oldu. Birinci gün rüzgâr bizden yana değildi ama üçüncü gün kendini affettirdi. Umarım herkes çok eğlenmiştir, hepiniz için güzel bir yarış olmuştur. Seneye yeniden görüşmek üzere” diye konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran “Çeşme’yi Çeşme yapan rüzgarıdır. Biz bütün yaz çok kuvvetli bir rüzgâr altında geçirdik ama bir anda kesildi. Çok güzel bir mücadele verdiniz hepinizi tebrik ediyorum. Çeşme spor, yelken, gastronomi ve kültür demek. Okul arkadaşım Bernard Arkas’a ve Arkas’a çok teşekkür ediyorum. Gördüğünüz aslında Çeşme’ye verdikleri büyük destek. Çeşme’deki çocukların eğitimine verdikleri destek için de teşekkür ediyorum. Çeşme’nin bu muhteşem regattaya ev sahipliği yaptığı için gurur duyuyorum. Daha nice regattalarda buluşmak üzere.”

Çeşme EAYK Yönetim Kurulu Başkanı Akif Sezer “Çok güzel bir Arkas Aegean Link Regatta’yı daha bu akşam ödül töreniyle bitiriyoruz. Önümüzdeki yıl yine bu güzel parkurda buluşmak üzere hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.