Yarış tutkunları Arkas Aegean Link Regatta’da buluşuyor

Yarış tutkunları Arkas Aegean Link Regatta’da buluşuyor

Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve Çeşme Marina’nın, Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için güçlerini birleştirerek düzenlediği Arkas Aegean Link Regatta’nın yedincisi bu yıl 22-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Rüzgâr açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’de düzenlenen ve Türkiye Yat Ligi’nin son ayağı olan yarışta, ligin şampiyonları da kupalarına kavuşacak. İlk kez J/70 sınıfı teknelerin de yarışacağı Arkas Aegean Link Regatta, Çeşme kıyılarından izlenebilecek.

Yoğun katılımın beklendiği Arkas Aegean Link Regatta’nın bu yıl ana sponsorluğunu Arkas’ın denizcilik şirketi Arkas Line üstlenirken geçtiğimiz yıl olduğu gibi FD Architecture tarafından hayata geçirilen, ekolojik ve sürdürülebilir mimarinin en güzel örneklerinden FAMM Urla da yine yarışa katkısını koyuyor. Görkemli kapanış partisinin ev sahipliğini ise YUZU Beach yapıyor.

İlk kez J/70 sınıfı teknelerin de yarışacağı Arkas Aegean Link Regatta, Çeşme kıyılarından izlenebilecek.
İlk kez J/70 sınıfı teknelerin de yarışacağı Arkas Aegean Link Regatta, Çeşme kıyılarından izlenebilecek.

 

J/70’ler ile Yarışa Yeni Bir Soluk

Dünyada sağlam ve dengeli yapısı ile kısa sürede yelkenciler arasında popülerleşerek one design yarış teknesi olarak kullanılan J70’ler Çeşme sularında ilk kez boy gösterecek. Yelkene yeni başlayan ya da amatör/profesyonel yelken sporcuların rahatlıkla ve kolayca kullanabilmesine olanak sağlayan bu tekneler kolaylıkla sökülebilen karbon direği yatırılıp, salması çekildiğinde kısa süre içinde treyler üstüne aktarılabilmesi sayesinde yarışlar, eğitimler ve günlük geziler için oldukça elverişli özelliklere sahip. Donatma ve taşımada sağladığı bu faydalar J70’lerin dünyada kısa süre içinde popülerleşmesinde bir başka etken. Arkas Çeşme Yelken Spor Kulübü de bu sınıfın öncülüğünü yaparak daha fazla insanı yelken sporuna teşvik etmeyi amaçlıyor.

ARKAS AEGEAN LINK REGATTA YARIŞ PROGRAMI

22 Ağustos Salı akşamı Çeşme Marina tarafından Yacht Club’ta gerçekleştirilecek açılış kokteyliyle Arkas Aegean Link Regatta başlayacak.
23 Ağustos Çarşamba günü ekipler Dünya Rüzgar Gibi Esme Günü’nde (Ride Like the Wind Day) Çeşme denizinin güçlü dalgaları ve sert esen rüzgarıyla planlanan tek yarışla mücadele edecekler.
24 Ağustos Perşembe günü yarışçılar regattanın ikinci gününde Çeşme Belediyesi sponsorluğunda 100. Yıl Yarışı’nda, Ilıca açıklarında yapılacak iki şamandıra yarışında finişe ilk ulaşan ekip olmaya çalışacaklar. Yarışların ardından Çeşme Belediyesi Şehir Terası’nda düzenlenecek etkinlikte dereceye giren ekipler 100. Yıl Özel Kupalarını alacak.
25 Ağustos Cuma günü yarışa eklenen yeni sınıf J/70’ler sularda olacak. Arkas’ın Dört Silahşörleri, yeni J/70 tekneleri Athos, Porthos, Aramis ve D’artagnan ile her takım dörder kişi halinde yarışacak. Eleme usulü yapılacak şamandıra yarışları 15-20 dakikalık parkurlar halinde olacak ve saat 12.00’den itibaren gün boyu Dilaila Beach Club önünden seyredilebilecek.
26 Ağustos Cumartesi günü, Ilıca ve Ilıca-Çeşme arasına kurulacak parkur ile şamanadıra yarışı yapılacak.
27 Ağustos Pazar günü ise ekipler haftanın son gününde tek yarış için parkura çıkacaklar ve Çeşme Marina önlerinde yapılacak şamandıra yarışıyla mücadele sona erecek. Akşam Yuzu Beach Club’ta düzenlenecek kapanış töreninde ödüller ve kupalar sahiplerini bulacak.