Mazu 92DS’nin ilk gövdesi suya indi

Mazu 92DS’nin ilk gövdesi suya indi

Mazu Yachts’ın, 28 metrelik yarı deplasmanlı süperyatı Mazu 92DS, başarıyla suya indirildi. Mazu bu yeni yarı deplasman serisinde çelik konstrüksiyona ilk adımını attı.

Mazu Yachts’ın, 28 metrelik yarı deplasmanlı süperyatı Mazu 92DS, 20 Ağustos 2023 Pazar günü başarıyla suya indirildi ve Mazu bu yeni yarı deplasman serisinde çelik konstrüksiyona ilk adımını attı. Mazu’nun yarı deplasman serisinde yakında 112DS ve 132DS modelleriyle devam edilecek.

Mazu 92 DS, IPS tahrik sistemini çelik gövdeye entegre etti. Volvo Penta IPS 1050 (3x 800HP) üçüz motor sistemiyle bunu başaran dünyadaki ilk markalardan oldu. Mazu 92DS, dünya prömiyerini bu Eylül ayında Cannes ve Monaco Yat fuarlarında yapacak ve ardından Türk sahibine teslim edilecek.

Dış ve iç tasarım Red Yacht Design tarafından, Mazu Yachts’ın tasarım imzası olan geometrik çizgilerine uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Bordasında yer alan büyük cam yüzeyleri sayesinde oldukça aydınlık bir iç mekana sahip. Toplamda 160 GT hacmiyle sonsuz açık alanlar ve aynı tasarım dilinin dış mekana da hakim olduğu yalın ve sofistike bir mimariyle kucaklıyor.

Süperyat serisi, düşük ağırlık ve düşük ağırlık merkezi elde etmek için çelik gövde ve karbon kompozit üstyapı kombinasyonu ile üretiliyor. Mazu Yachts, 2011 yılından bu yana her türlü deniz ve hava koşulunda seyir yapabilen “geleceğin klasiklerini” inşa etme vizyonuyla süperyat ve tenderler tasarlayıp üretiyor.

İlk deniz denemeleri yapılan Mazu 92DS, hızlanma ve azami hız testlerini başarıyla geçerek 1.500 RPM’de 13 Knots, 2.200 RPM’de 18 knot en yüksek hıza ulaştı. 120 tonluk çelik gövdesiyle 3 makinesi aktif halde saatte sadece 110 litre yakıt tüketerek tek depoyla 1.170 millik bir seyir menziline ulaşıyor.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.