Mazu 52 HT

Mazu 52 HT

Denizciliği, sağlam gövde yapısı, seyir keyfi ve kişiselleştirme seçenekleriyle Mazu 52 HT, hem performanslı bir tekne arayanlar hem de gezi amaçlı kullanmak isteyen aileler için lüks ve konforlu bir seçenek olarak öne çıkıyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu – FOTOĞRAFLAR: Osman Uğur

Bosphorus Boat Show’da ziyaret ettiğimiz Mazu 52HT’yi denizde denemek için Yalova Setur Marina’dayız. Bizi marinada Mazu Yachts’ın sahibi Halit Yukay ve satış-pazarlama ekibinden Orhun Şentürk ile Sezgin Dündar karşılıyor. Seyir sabahı çok sis olmasına rağmen öğleye doğru havanın açılmasıyla birlikte denize çıkıyoruz. Deniz aslında teknenin tam performansını görmek istediğimiz şartlarda değil, sakin ve hareketsiz. Yine de teknenin maharetlerini göstermesi için tüm şartları zorluyoruz.

Mazu 52 tersanenin en sevilen modellerinden biri. 26 gövde suya inmiş, biz de en son denizle buluşturdukları modelle test seyrimizi gerçekleştirdik. Bu kadar çok popüler olmasının öncelikli sebepleri arasında her gövdenin farklı farklı konfigürasyonla sahibine ulaşması var. Lüks gezi kategorisindeki model 16 metre boya ve 4,60 metre ene sahip. Bu en sayesinde güverte üzerinde çok ferah alanlar yaratılmış.

Lüks gezi kategorisindeki model 16 metre boya ve 4,60 metre ene sahip. Bu en sayesinde güverte üzerinde çok ferah alanlar yaratılmış.
Lüks gezi kategorisindeki model 16 metre boya ve 4,60 metre ene sahip. Bu en sayesinde güverte üzerinde çok ferah alanlar yaratılmış.

 

KİŞİSELLEŞTİRME SEÇENEKLERİ

Tekneye geniş yüzme platformundan giriyoruz. Hidrolik platform kullanışlı ve geniş. Platform, hem tekne üzerinde taşıdığınız 500kg’a kadar botunuzu suya indirmek ve almak için hem de demirdeyken misafirlerin suya kolayca giriş-çıkışları için konforlu bir opsiyon olarak sunuluyor. Platform ayrıca yüksek rıhtımlar için bir hidrolik pasarella görevi de görüyor. Yer döşemelerinde uzun ömürlü ve az bakım gerektiren, yaz aylarında ayaklarınızı sıcaktan koruyan suni tik güverte kaplama tercih edilmiş.

Suya indirilen tüm gövdeler hemen hemen farklı konfigürasyonlarla tasarlanarak sahibine teslim edilmiş. Örneğin teknemizde bulunan kıç taraftaki sabit oturma grubu istenirse biraz daha uzatılarak üç kişinin rahatlıkla güneşlenebileceği bir alana dönüşebiliyor. Daha da uzatılırsa altı bir bot garajı için depolama alanı olacak şekilde tasarlanabiliyor. Oturma grubunun hareketli sırtlıkları iki yönlü olarak kullanılabiliyor. Modelin kıç tarafında geniş bir açık alan var. İstenirse bordaya takılabilen karbon direkler ve tenteyle bu bölümde gölgelik bir alan oluşturulabiliyor. Ayrıca yüzme platformu üzerinde de sabit ya da bu teknede olduğu gibi hareketli mobilyalar tercih edilebiliyor.

Hardtop’ın altında kalan havuzluk alanında da farklı düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Test teknemizde karşılıklı iki L oturma grubu ve bir yemek masası tercih edilmiş. İstenirse karşı tarafa da bir yemek masası konumlandırılabiliyor. Bu bölümde kullanılan hidrolik masalar indirilerek ek minderlerle birlikte daha geniş dinlenme alanları yaratılabiliyor. Ayrıca camlarda da dört farklı konfigürasyon var. Farklı tercihler tekne sahibine bırakılmış.

Mazu 52 HT test yazısının devamnını Nisan 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.