Avon eJET Elektrikli RIB

Avon eJET Elektrikli RIB

Avon eJET Elektrikli RIB

Elektrikli RIB Avon eJET 2019 yılında suya inmeyeye hazırlanıyor.

Dizel jetRIB, orijinal benzinli makineye sahip jet tahrikli RIB konseptinden hareketle ve ana tekneyle botun yakıtlarının aynı olmasını sağlamak için geliştirilmiş bir teknoloji; sonuçta içten takma benzinli makineli bir RIB taşıyabilecek kadar büyük teknelerin pek azı benzin kullanabilir değil mi? Dizel kullanımıyla yakıt birliği sağlandığında ayrı tanklarda benzin bulundurulmasına gerek kalmıyor.

Tek sorun küçük dizellerin pek de sessiz makineler olmayışları. Şu da var ki, büyük bir motoryatın sahip olduğu tek enerji kaynağı motorin değil; elektrikten faydalanmaya ne dersiniz? Elektrik enerjisi size sınırsız bir kaynak sağlamakla kalmıyor, son derece yumuşak ve sessiz bir çalışma, daha iyi bir güvenilirlik ve düşük servis maliyetleri sağlayan daha az hareketli parça gibi avantajlar da sunuyor (örneğin, bu tip sistemlerde değiştirilmesi gereken bir yağ da yok).

Zodiac-E-Jet-electric-motor-torqeedoElektrikli tekne motorlarının kralı tabii ki Torqeedo, bu nedenle Avon eJET yeni konsept için en uygun isim. Marka 4,3m bir RIB ile 80hp Deep Blue Torqeedo motoru ve BMWi3 modelinde kullanılan 32kWh yeni nesil lityum aküleri biraraya getiriyor.

Sonuçta tahmini maksimum sürati 26kt ve normal kullanımda 90 dakikalık menzile sahip bir tekne ortaya çıkıyor. Torqeedo “normal kullanım” ile kayış süratlerini işaret ettiğini belirtiyor, 4kt süratle sürüklenmeyi değil.

Tam bağlanabilirlik uzaktan haberleşme ve hata belirleme, gerçek zamanlı izleme ve uzaktan ışıkları yakma gibi fonksiyonlar kazandırıyor. Koyu gri karbon dokulu Hypalon şişme bölümler ve kapitone el dikimi Serge Ferrari döşemelikler botun her yönüyle tam bir süperyat vasıtası gibi görünmesini sağlıyor.

Bunların üzerine, en güçlü pazarlama silahı olarak seçkin özel uçaklardan ilham alan deri kaplı tutamaklarla karşılaşınca sipariş formunu imzalamamak çok zor diyebiliriz. 2019’da denize inecek modelin fiyatını merakla bekliyoruz.
İletişim: dekamarin.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.