BAUISC Helly Hansen SportWorks Cup, rüzgar engeline takıldı!

BAUISC Helly Hansen SportWorks Cup, rüzgar engeline takıldı!

BAUISC İlkbahar Trofesi’nin ikinci buluşması 9-10 Nisan tarihlerinden Caddebostan parkurundaydı. 41 teknenini kayıt verdiği Helly Hansen-SportWorks Cup yarışı beklenen rüzgar gelmeyince “havasızlık” nedeniyle yapılamadı.

Yazı ve fotoğraflar: Osman Uğur

9 Nisan Cumartesi günü hazırlanan rota kartlarında planlanan dokuz coğrafi rota, rüzgar senaryosuna göre hazırlanmıştı. Parkura çıkan Somer Büyükakkuş başkanlığındaki yarış komitesi uzun rüzgar beklentisinin ardından 6 nolu rota kartında belirtilen Heybeliada rotası için start işlemlerine başladı ve startı vermeyi başardı. Fakat durumu değerlendiren yarış komitesi havanın devamını öngöremediği için önce tehire çıktı sonrasında da A (Aydın) flamasını toka ederek yarışın ilk gününde başka yarış yapılmayacağını duyurdu.

10 Nisan Pazar günü için komite şamandıra yarışı planlanmıştı. 41 teknenin kayıt verdiği yarışta durum dünden farksızdı. Haliyle yine tehire çıkıldı ve ve rüzgâr beklenmeye başlandı. Parkurda ölçüm yapan hakemler sürekli 1-2 knot rüzgar ölçüyorlardı. Komite teknesinde gergin bekleyiş sürerken Başhakem Somer Büyukakkuş yelkencilere anons ederek Ataköy sahilinde, Zeytinburnu açıklarında rüzgar olduğu bilgisi aldıklarını gerekirse Caddebostan açıklarındaki parkuru karşı sahile taşıyacaklarının müjdesini verdi.

Parkurda beklenti artıyordu fakat karşı sahilden gelen bilgiler de pek iç açıcı değildi ve bu yarış da rüzgarsızlık nedeniyle abandone edildi. Hava olmayınca olmayınca oynatmayan oyun azizliğini göstermiş patronun rüzgar olduğunu bir kez daha göstermişti.

İstanbul Yelken Kulübü navigasyon binasının terasında izzeti ikram ise süperdi. Bütün gün denizde rüzgar bekleyen ve yorgunlukları yüzlerinden okunan yelkencileri girişte Meşhur Sultanahmet Köftecisi karşılandı. İsteyen yelkenciler için ise masaj servisi bile düşünülmüştü. Helly Hansen markalı ürünlerin çekilişi yapıldığı yarış akşamı biraz geç olsa da gelen rüzgarla daha da keyifli hale geldi.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.