Costa Venezia seferlerine İstanbul’dan başlıyor

Costa Venezia seferlerine İstanbul’dan başlıyor

“Yüzen Venedik” Costa Venezia, İstanbul merkezli seferlerine 2 Mayıs’ta başlıyor. Tanıtım toplantısı gerçekleştirilen cruise gemisi, 2022-23 boyunca Galataport’tan demir alacak.

Türkiye limanlarına yanaşan en büyük yolcu gemilerinden biri olan, Costa Venezia pandemi sonrasında ilk seferini gerçekleştirmek üzere 27 Nisan’da İstanbul’a geldi. 2022 tur programına İstanbul’u alan Costa Cruises, filosunun en yenilerinden olan geminin kalkış noktası olarak Galataport’u belirledi. Tarihi yarımada manzarasında, konaklayan dev gemi, yolcularını alarak 2 Mayıs’ta ilk seferi için İstanbul’dan Ege’ye açılacak.

Costa Cruises’un 135 bin ton ağırlığında 323 metre boyundaki 5 bin 260 yolcu kapasiteli Costa Venezia, İtalya’da üretildi ve 2019’da suya indi. Costa Venezia, pandemi öncesinde Çin pazarını odak alarak Şangay’dan gezilerine başlamış ama pandeminin başlamasıyla gezileri kısa sürede durmak zorunda kalmış.

Piazza San Marco alanı geminin kalbi.

Venedik’ten ilham alarak tasarlanan Costa Venezia, yolcularına İtalyan kültürünü ve hayat tarzını yaşatmak için konsept tasarımlara sahip. Alışveriş mağazalarının ve restoranların açıldığı Piazza San Marco alanı geminin kalbini oluşturuken, Casanova gibi restoranlar da göze çarpıyor. Geminin tiyatrosu Tiyatro Rosso Venedik “La Fenice” tiyatrosundan ilham alıyor. Geminin her yerinde Venedik’in resimleri, fotoğrafları yer alıyor. 13 restoranı, yedi barı, dört havuz ve jakuzisi, üç su kaydıraklı Aqua Park’ı, bir macera parkı ve casino’su bulunuyor.

Michelin yıldızlı şefler için Casanova Restoran’ı ziyaret edilecek.

Gastronomi geminin odak noktalarından biri. Geminin üç Michelin yıldızlı şefi var. Restoranlarında yedi kez Michelin yıldızı kazanan İtalyan şef Bruno Barbieri, üç Michelin yıldızlı Hélène Darroze ve Michelin yıldızlı İspanyol şef Ángel León sezon boyunca farklı tarihlerde Casanova restoranda misafirleri ağırlayacaklar. Michelin yıldızlı restoranlar için genelde rezervasyon yaptırabilmek için uzun süreler beklenirken gemide kolayca rezervasyon yapılabilmesi ve menülerin ekonomik olmasıyla öne çıkıyor. Canal Grande alacarte restoran ise manzarası, içindeki kanal görünümü ve gondoluyla geminin en dikkat çekici yerlerinden.

Gemi, Türkiye ve Yunanistan limanlarını sekiz ve 15 günlük farklı programlarla gezecek. İlk programda İstanbul, İzmir, Bodrum, Mikonos ve Atina’ya uğranacak. İstanbul, Kuşadası, Rodos ve Girit turu da diğer yedi gecelik program. 15 günlük rota ise İstanbul, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Rodos, Girit, Mikonos ve Atina’ya uğruyor. Kasım ayından itibaren Nisan 2023 tarihine kadar 12 günlük programıyla rotasını, Mısır ve İsrail’in dahil olduğu Doğu Akdeniz’e çevirecek.

Costa Venezia yıllar sonra 2023 Nisan ayına kadar aralıksız düzenleyeceği seferleriyle İstanbul’u ana port olarak kullanan ilk büyük yolcu gemisi olacak. Geminin 2023’te kelebek rota adı verilen, gidişte yedi günlük bir rota ve dönüşte 7 günlük farklı bir rotayı izlemesi hedefleniyor.

Pandemi sonrası umut var

Canal Grande Restoran Venedik’ten bir kesit sunuyor

Costa Venezia’nın tanıtım toplantısı basının ve seyahat acentalarının katılımıyla gerçekleşti. Geminin gezdirildiği ve bilgilerin verildiği toplantıda Costa Cruises Büyüyen Pazarlar Satış ve Pazarlama Direktörü Andrea Tavella ve Costa Cruises Satış ve Pazarlama Direktörü Alessandro Bottaro yer aldı. Toplantıda, Costa’nın gelecek planları ve filonun yeni gemilerinden söz edildi.

Tavella, pandeminin cruise sektörünü ağır etkilediğini söylerken, pandemi sonrası ilk operasyonu başlatacak olan Costa Venezia için şirketin umutlu ve heyecanlı olduğu söyledi. Costa, pandeminin etkilerini 2022 yılında üstlerinden atmayı ve 2023’te daha pozitif bir yıl geçirmeyi hedefliyor.

Costa’nın filosundaki dört yeni gemi bulunuyor. Modern tasarımlı Smeralda, İtalyan rönesansı sloganıyla yola çıkan Firenze, yeni bayrak gemisi Toscano ve Venedik’i yaşatan Venezia. Andrea Tavella bunların çevreci gemiler olduklarından ve pandemiyle beraber filolarını gençleştirmeye yöneldiklerinden söz etti.

Tavella, bu yıl tüm değişkenleri de göz önünde bulundurarak Türkiye’den 5 bin civarında yolcu ağırlamayı umduklarını belirtti.

Teatro Rosso’da her akşam farklı bir gösteri sahneliyor.

Costa’nın hedefi, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya pazarları. Eskiden de cruise seyahatine çıkanları yeniden çekmek ve genç nesli de hedeflediklerini söyleyen Alessandro Bottaro, gemideki restoranların, barların, spa’ların, eğlencelerin gençlere ve çocuklu ailelere uygun olduğunu dile getirdi. 18 yaşa kadar tüm çocukların ücretsiz olması gibi avantajların da olduğunu, animasyon ekiplerinin modern showlar ortaya koyduğunu, her akşam farklı temalarda partiler yapıldığını ve bunlarla cruise seyahatlerine yaşlıların çıktığı algısını değiştirmek istediklerini söyledi.

Costa Venezia yeni tura özel 5 Mayıs’tan Mayıs ayı sonuna kadar 500 eurodan başlayan fiyatlarla indirimli kampanyalar da sunuyor. Tavella, hizmet ve kaliteye bakarak makul fiyatlar sunduklarını ve uçuş fiyatlarının da çok arttığı son dönemde cruise seyahatlerinin iyi bir alternatif olduğunu vurguladı.

İtalya, Fransa, Almanya ve İspanya pazarların için tanıtımlarında şirket, Türkiye’nin güzelliklerine odaklanıyor. Alessandro Bottaro, başka hiçbir şirket bu rotayı yapmadığı için dikkat çektiğini, yabancı acentaların da gemiye davet edilip, İstanbul’u gezdireceklerini söyledi. Kapadokya’nın da gezilere dahil edildiği, Kuşadası limanından ise Pamukkale’ye de uğranabileceğini belirtti.