Derin dünyanın devleri

Derin dünyanın devleri
Derin dünyanın devleri - Mavi Balina
Mavi Balina

İnsanlık güneş sisteminin en uç köşelerini ve derin uzayı gözlemlerken ironik bir şekilde gezegenimizin büyük bir bölümünü kapsayan okyanuslarla ilgili sınırlı bilgiye sahip. Ancak bu sınırlı bilginin yarattığı sis, yeni dalışlar, bulunan fosiller ve keşifler sayesinde yavaş yavaş dağılmaya başladı. Yine de iliklerimize kadar işleyen bir gerçek var. İnsanlık olarak bilinmezden korkarız. Bu korku zaman zaman denizci hikâyelerinde karşımıza çıkar. Dev ahtapotlar ve büyük gemileri parçalayan balinaların anlatıları günümüze kadar ulaşır. Gerçekten “Kraken” ismi verilen dev bir ahtapot var mı bilinmez? Ancak su dünyasındaki devlere bakmak en azından bizi hikâyelerden gerçeğe doğru zevkli bir yolculuğa çıkaracak.

Yazı: Eray Emin Aydemir

MAVİ BALİNA

200 ton ağırlığında ve 33 metre uzunluğunda bir karaltının yelkenlinize doğru yaklaştığını düşünün… Kabul etmeliyiz, bir hayli ürkütücü. Ancak eğer yeterince “şanslıysanız” bir okyanus geçişinde insanların mavi balina ismini verdiği bu devle karşılaşabilirsiniz. Mavi balina şu an dünya üzerinde bilinen en büyük hayvan. Bu devler genellikle yalnız veya yavrularıyla hareket ederler. Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu tür ironik bir şekilde dünyanın en küçük canlılarından biri olan (1-2cm) krillerle beslenir. Mavi balinalar göç eden canlılardır. Bahar aylarında kutuplara doğru göç ederken buradaki amaç besin açısından zengin soğuk sularda avlanmaktır. Sonbaharda ise tropik altı bölgelere üremek ve enerji tasarrufu yapmak amacıyla göç ederler. Ortalama 80 yıl ömre sahip mavi balinalar iletişim kurmayı severler. Birbirlerine seslenen mavi balinaların bu davranışındaki ana neden gizemini korusa da bilim insanları tür ve bireylerin tanınması, kur yapma, konum bilgisinin aktarılması ve av kaynaklarının korunması gibi nedenlerle iletişim kurduklarını düşünmektedir. Unutmadan böyle bir devin kalbinin bir otomobil boyutlarında olduğunu da yazıya eklememiş olsaydık büyük hata olurdu.

Derin dünyanın devleri - Mavi Balina
Japon Örümcek Yengeci

JAPON ÖRÜMCEK YENGECİ

Japonlar korku filmleri ve gerilim işlerinde oldukça iyiler. Japon örümcek yengeçlerini filminde oynatmayı düşünen bir yönetmen kesinlikle başarılı bir işe imza atacaktır. Çünkü bu yengeç boyutlarıyla kabuslara girebilecek cinsten. Neyseki Pasifik Okyanusu’nda yaşayan bu yengeç türü 3-4 metre uzunluğa sahip 10 bacaktan oluşuyor ve 20 kg ağırlığa ulaşabiliyor. Olmaz ya olur da denk gelirseniz korkmasanız bile fazla bulaşmayın. Kıskaçları timsahların çenesinden daha güçlü.

Derin dünyanın devleri haber yazımızın devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.